Morová epidemie způsobená dýmějovým morem byla do středověké Evropy zavlečena z Kyrgyzstánu

Zajímavou informaci přinesla nová studie, kterou zveřejnil časopis Nature. Němečtí a britští vědci analyzovali hroby ze 14. století v Kyrgyzstánu a přišli na nečekaný objev. Podle původní domněnky, že černá smrt přišla do Evropy z Číny, její stopy vedou právě to této země bývalého Sovětského svazu.

Dýmějový mor se našel v Kyrgyzstánu

U kyrgyzského jezera Issyk-kul se do zkoumání sedmi hrobů na hřbitově ze 14. století pustili archeologové a badatelé z univerzit ve Stirlingu a Tübingenu a z Institutu Maxa Plancka v Lipsku. Objevili zde přítomnost bakterií Yersinia pestis, které způsobují dýmějový mor. Hroby pocházely z let 1338 a 1339, tedy asi deset let před tím, než se mor dostal do Evropy. Vědci se domnívají, že bakterie objevené v Kyrgyzstánu patří mezi nejstarší kmeny bakterie Yersinia pestis.

Černá smrt v bolestech

V polovině 14. století postihla Asii a Evropu morová epidemie, známá pod názvem černá smrt. Jednalo se o jednu z forem moru, a to dýmějový mor, který je přenášen blechami na nakaženém hlodavci. Je zajímavé, že hlodavec obvykle příznaky moru netrpí, funguje jen jako přenašeč. Po kousnutí blechou došlo u postižené osoby k zánětu lymfatické soustavy. Ten se projevuje boulemi nebo dýmějemi v oblasti mízních uzlin. Pacient trpí horečkou, bolestmi hlavy, bolestmi svalů, třasavkou a hnisající ložiska se prohnisávají i skrze pokožku. Smrt nastává většinou v důsledku celkové sepse.

Jezero Issyk-kul v Kyrgyzstánu. Fotografie: Pixabay

Mor a Boží trest

V současné době na dýmějový mor zabírají antibiotika, což vede k poklesu smrtnosti. Ve středověku však černá smrt zahubila na 25 milionů lidí, což byla celá jedna třetina tehdejší Evropy. Středověcí lidé nebyli schopni mor léčit, protože vůbec netušili, kdo ho přenáší. Morovou epidemii proto považovali za Boží trest a předzvěst apokalypsy. Černá smrt urychlila také společenské změny ve 14. a 15. století.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/dymejovy-mor-byl-ve-stredoveku-zavlecen-do-evropy-z-kyrgyzstanu-zjistili-vedci/2220191; wikipedia.org

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.