Mořská sůl: menší obsah NaCl dává větší prostor minerálním látkám
Mořská sůl se skládá převážně z chloridu sodného, stejně jako kterákoli jiná sůl. V případě mořské soli je obsah NaCl 94 až 98 %. Oproti některým jiným druhům soli obsahuje i malé množství minerálních látek. Díky tomu může poskytnout určité přínosy pro zdraví. Výzkumy ukázaly, že mořská sůl příznivě působí na hypertenzi a chrání před poškozením jater u potkanů.
Mořská sůl a její získávání
Od ostatních druhů soli se ta mořská získává jedinečným způsobem: ze slané vody. To, jak je voda slaná, se může lišit v závislosti na oblastech. Je to dáno množstvím rozpuštěných pevných látek v mořské vodě. Slaná chuť je zajištěna především přítomností chloridů. Vyšší slanost mají například vody Perského zálivu, Středozemního moře, Tyrhénského moře, Rudé moře nebo třeba Černé moře. Například salinita Baltského moře je u polského pobřeží 7-8 promile, u Rudého moře pak 41-45 promile.
Vhodné oblasti pro získávání mořské soli
Mořská sůl se získává z oblastí, kde je malý počet srážek a naopak vysoký počet slunečních dní. Vyrábí se z mořské vody ve speciálních mělkých bazénech, kde dochází k odpařování vodní hladiny. Zde se vysráží chlorid sodný, který se sbírá jako mořská sůl. Balí se a putuje do celého světa. Tato sůl obsahuje mimo chlorid sodný další minerály, které zvyšují její nutriční hodnotu. Jedná se o tyto:
- 92,75 miligramů hořčíku,
- 65,01 miligramů síry,
- 32,38 miligramů draslíku,
- 15,79 miligramů vápníku.
Mořská sůl obsahuje minerály, ale…
Minerály, které jsou v mořské soli obsaženy, se nachází ve velmi malém množství. Proto bychom ji neměli považovat za potravinový zdroj těchto minerálů. Například dospělý muž potřebuje 420 mg hořčíku, doporučené denní množství soli (5 g) – obsahuje pouze 4,64 mg hořčíku. V případě, že bychom solí chtěli pokrýt potřebu hořčíku, musel by dospělý muž sníst asi 500 g mořské soli denně, čímž ale překročí denní dávku chloridu sodného. Ta je v takovém množství dokonce smrtelná. Chloridu sodného by dospělá osoba neměla zkonzumovat více, než 3 g na 1 kg tělesné hmotnosti denně. Předávkování chloridem sodným vede k otoku mozku a pak ke smrti.
Mořská sůl a zdraví
V roce 2016 byla provedena studie na potkanech, která měla prokázat vliv mořské soli na organismus. Potkani dostávali různé množství a druhy soli po dobu 15 týdnů. U potkanů, kteří konzumovali mořskou sůl, byla zjištěna nižší hypertenze a menší poškození srdce a ledvin oproti skupině, která konzumovala rafinovanou sůl. Je možné, že zapůsobily minerály obsažené v mořské soli. Je ale zapotřebí dalších výzkumů, aby bylo možné s jistotou tvrdit, že mořská sůl má takové účinky na organismus.
Zdroje info:
https://dietetycy.org.pl/sol-morska/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5328355/
Foto: Unsplash