Mozková mlha: co má toto onemocnění společného s Covid-19

Mozková mlha

Pacienti, kteří pociťovali dlouhodobě příznaky koronaviru, zdaleka nejsou ze všeho venku. Toto virové onemocnění totiž může mít následky na již uzdravených pacientech, například právě mozkovou mlhu. Ta se projevuje otupělostí a malátností. Lidé, kteří mají mozkovou mlhu, se těžko soustředí a složitě se učí nové věci. Mají špatnou paměť, pomalé reakce. Mozková mlha se může projevovat bolestí v zátylku a také krátkodobými výpadky paměti.

Posttraumatický syndrom?

Studie provedená organizací UCLA Health uvádí, že mozková mlha a další neurologické problémy (úzkost, bolest hlavy, únava) jsou způsobeny posttraumatickým stresem z onemocnění. Tento stav po uzdravení se z onemocnění není žádnou novinkou – projevil se už u lidí, kteří prodělali SARS a MERS-CoV (obě dvě onemocnění jsou zařazeny mezi respirační symptomy jiných typů koronavirů než je Covid-19). Nejde o trvalé poškození mozku.

Stres

Foto: Pixabay

Traumatizující léčba

Pacienti, kteří se museli léčit s těžkým průběhem onemocnění, museli podstoupit poměrně traumatizující léčbu ve formě invazivních opatření (intubace nebo ventilace). Ve spojení s halucinacemi provázejícími tyto zákroky si člověk jednoduše tento projev nemoci zapamatuje. Je to léčba náročná na psychiku. A někdy se to projeví právě ve formě posttraumatického syndromu.

Hrozba také pro zdravotníky

Avšak mozková mlha není jen problémem některých pacientů. Projevuje se bohužel také u zdravotníků, kteří s nemocí přichází každý den do kontaktu. Vidí tuto léčbu každý den, uzavřený život v pandemii jim na pozitivním myšlení moc nepřidá. Odříznuti od přátel a rodiny vykonávají opravdu těžké povolání v neustálém strachu. I to může ovlivnit myšlení člověka.

Zdroj: https://www.webconsultas.com/noticias/mente-y-emociones/la-niebla-mental-tras-el-covid-19-se-deberia-al-estres-postraumatico

Foto: Pixabay