Mráz dehydratuje. Jak se bránit?

Voda

Když v létě panují velká vedra, asi nepodceňujeme důležitost dodržování pitného režimu a doplňování tekutin do našeho těla. V zimě je to však jiné. Přestože mráz dokáže tělo nebezpečně dehydratovat, mnozí v chladném počasí na pitný režim zapomínají. Pojďme se podívat, jak nejlépe v zimě pitný režim dodržovat.

Dva litry denně – i v zimě!

Dva až tři litry tekutin, to by měla být naše meta i přes zimu. Samozřejmě, že potřeby každého těla jsou individuální, obecně však lze toto pravidlo brát. V zimě je však problém v tom, že mám méně pocitu žízně. Nahrává tomu třeba studené počasí. Tekutiny ztrácíme však tak či tak. Proto je důležité pravidelně pít, a ne je v případech, kdy na nás žízeň „přijde“. Navíc v zimě se například při pobytu venku tělo musí zahřívat a činí tak prostřednictvím činnosti svalů. Přebytečné teplo je pak odváděno potem. Právě zde také ztrácíme tekutiny.

Tekutiny během zimních sportů

Například i při lyžování, musíme tekutiny tělu dodávat. Zde lze aplikovat pravidlo, které je typické spíše pro letní sportování. Asi dvě hodiny před sportováním byste měli vypít asi půl litru tekutiny a poté v daný moment před sportem ještě aspoň dvě deci. Nejlepší pro tyto potřeby je obyčejné nebo minerální voda. Samozřejmě je ale jasné, že v zimě a venku budete mít menší žízeň i menší chuť pít studené nápoje. Čaje se díky svému obsahu nemohou počítat do pitného režimu, a proto zkuste jednoduchý fígl. Pijte například ovocné čaje, bez originálních čajových lístků, nebo pijte teplou a ochucenou vodu. Například si vodu oslaďte a přidejte citronovou šťávu. Bude se vám v mrazu pít příjemněji.

Pozor na sucho v místnostech

Ani když jste doma nebo zkrátka vevnitř, nezapomínejte na pitný režim. V domech je ideální vlhkost asi 50 – 60 %. Když se však v zimě nadměrně topí, vlhkost se snižuje. To zapříčiňuje pokles až na polovinu relativní vlhkosti a jsou zde i jistá rizika. Vysušují se nám sliznice a tím pádem snižuje imunita a také ztrácíme tekutiny z těla. Mezi další situace, kdy musíte více pít, patří, když dlouho soustavně mluvíte. Například učitelé by tak měli pít až o dva litry více za den než ostatní.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.