Mráz dokáže léčit tělo i duši. Zkuste se na pár minut zavřít do -130 stupňů a pocítíte zázraky  

kryokomora

Extrémní horko, nebo nepředstavitelný mráz? Saunu už většina z nás zkusila, a pokud se v ní cítíme dobře, přináší nám řadu benefitů. Jak to ovšem máte s kryoterapií? Odvážili jste se zajít maximálně na 3 minuty do minus 130 stupňů? Nepředstavitelné? Ale velmi osvobozující. Pobyt v kryokomoře podporuje imunitu, regeneraci svalů, kloubů či hlasivek. Omlazuje i zlepšuje psychiku, V čem je ještě kouzlo terapie mrazem? Pro koho může být optimální, kdo by ji raději měl vynechat?

Kryokomor, polárií a kryosaun u nás příliš není, protože jejich počáteční investice i následný provoz je poměrně drahou záležitostí. Nicméně navštěvuje je řada sportovců, lékařů, seniorů, herců i zpěváků, kteří si nedokážou vynachválit jejich léčivé účinky. Velkou předností je rychlost procedury – samotná návštěva ve finále trvá pár minut.

Důležité je nejprve na recepci vyplnit jednoduchý vstupní dotazník o vašem zdravotním stavu. Existuje několik kontraindikací, mezi něž obecně patří problémy se srdcem a cévní soustavou (akutní infarkt myokardu, cévní mozkové příhody, chronické kardiovaskulární choroby apod.) a zhoubné nádory. Pokud trpíte nějakou poruchou štítné žlázy, je dobré se o návštěvě kryokomory poradit s lékařem,“ popisuje Václav Rázl z fitcentra Gymstory v pražském OC Šestka, které disponuje kryokomorou.

Co všechno potřebujete do kryokomory?

Pokud se rozhodnete pro kryoterapii, stačí vám na její návštěvu jen spodní prádlo a třeba i bavlněné tílko a legíny. Na místě by vám měli zapůjčit balíček s ochrannými pomůckami – čelenku, ponožky, rukavice a roušku. U komory jsou k dispozici dřeváky.

Kontaktní čočky i make-up – do kryokomory ano, nebo ne?

  • Před vstupem do kryokomory je třeba mít suché a nenamazané tělo a je nutné odložit všechny šperky, hodinky i brýle.
  • Kontaktní čočky ani piercing nevadí.
  • Před terapií mrazem je třeba se odlíčit (odstranit make-up).

Jak probíhá samotná návštěva kryokomory?

„Je třeba zmínit, že po celou dobu terapie je vám k dispozici obsluha, která vás bude instruovat. Vše vám vysvětlí a bude stále u vás, takže není třeba se ničeho bát. U nás spolu komunikujete přes intercom a vidíte ji přes prosklené dveře,“pokračuje trenér z fitcentra Gymstory.

Kryokomora se skládá ze dvou komor. Poprvé vejdete do „předkomory“, kde je „pouhých“ cca ‒70 stupňů Celsia. Zde pobudete 30 vteřin. Následně se dostanete do hlavní komory, kde je teplota zhruba 2x tak nižší, cca -140 stupňů Celsia. Nad dveřmi uvidíte odpočítávač času nastavený na maximální možnou dobu strávenou uvnitř komory, tedy na tři minuty. Prostor však můžete opustit kdykoliv dříve přes „předkomoru“.

Po návštěvě kryokomory musíte nastartovat krevní oběh aerobním cvičením

Až vyjdete z komory, je třeba důkladně prohřát organismus a dostat zase krevní oběh do normálu.

„Ve fitcentru Gymstory je tahle fáze velice pestrá – můžete si vybrat, zda zajdete na běhací pás nebo si zajezdíte na rotopedu, stacionárním kole, eliptickém či veslovacím trenažéru. Mělo by se sportovat aspoň 10 minut, my však doporučujeme raději 15, ale klidně i 20,“ vysvětluje Vašek Rázl.

Co je lepší v komoře (ne)dělat?

  • Uvnitř je doporučováno nedotýkat se sami sebe, netřít se a podobně, aby nedošlo k podráždění kůže.
  • Pokud se chcete uvnitř komory zahřát, můžete třeba poskakovat.

Pro koho návštěva kryokomory není vhodná? Pro lidi:

  • S akutními chorobami srdce a oběhu, se závažnými chronickými i akutními chorobami (poraďte se s lékařem), s těžkou anemií, s onkologickými a záchvatovými onemocněními.
  • S bakteriální a virovou infekcí kůže.
  • S akutním onemocněním močového či dýchacího systému.
  • s alergií na chlad, s periferními poruchami prokrvení.
  • Pod vlivem alkoholu nebo drog.
  • Kryokomoru by neměly navštěvovat ani těhotné ženy od 4. měsíce.

Léčivé účinky kryokomory

Návštěva kryokomory je určitou formou takzvané kryoterapie. Našla si řadu příznivců, kteří na ni nedají dopustit.

„Kryoterapii si může dopřát každý, pokud nemá výše zmiňované indikace. Lidé, kteří ji pravidelně navštěvují, si vychvalují zlepšení imunity, regeneraci svalů a kloubů, pocit znovuzrození, zlepšení migrény, omlazení pleti i zpevnění kůže. Celkově se cítí volněji jak po stránce fyzické, tak i psychické. S tím souvisí podpora uvolňování endorfinů. Také se během této kúry vytváří kolagen, čímž se zpružňuje pokožka. Díky stimulaci bílých krvinek se zase zlepšuje obranyschopnost. A příjemným bonusem je urychlování metabolismu,“ dodává Václav Rázl.

Jak často se doporučuje dopřávat si kryoterapii?

Kryoterapie představuje velmi účinnou proceduru, která zabere zhruba 20 minut. Pro dlouhodobý efekt se doporučuje absolvovat kúru alespoň 1x ročně a v sérii nejméně 10 návštěv v co nejkratším období (do 30 dnů).

Kryokomoru ocení téměř všichni, ale nejvíc především…

  • Aktivní sportovci (zvyšuje se kondice, zlepšuje regenerace i adaptace na zvýšenou zátěž)
  • Osoby s civilizačními nemocemi (oslabená imunita, bolesti zad a kloubů, deprese, nadváha, celulitida)

Zdroje info: Autor, gymstory.cz, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-takto-hubnou-po-vanocich-bohati-v-komore-s-110-stupni-a-laserem-v-zile-185392, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5411446/

Náhledové foto: Se svolením společnosti Gymstory

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.