Mrazení masa prodlužuje jeho životnost. Někteří lidé to ale dělají špatně

Maso

Ať už ho kupujete do zásoby nebo když máte nadbytek, mrazení masa má svá pravidla. Ta se vyplatí dodržovat, abychom po uvaření neměli konzistenci „gumové podrážky“. Spolu se strukturou, si dobře zmrazené maso zachová maximum živin a chuti, což je něco, čeho bychom chtěli jistě docílit. Kromě samotného zamrazování je důležité vědět, jak dlouho již maso v mrazáku máme – proto je dobré si maso popsat také datem, kdy jej do mrazáku vkládáme.

Mrazení masa se může hodit

Díky mrazení můžete nakoupit maso za výhodnou cenu a uchovat jej na později. Nebo zkrátka zamrazíte maso v případě, že jej nestihnete spotřebovat. Důležité je ale uvést, že i zmrazené maso podléhá zkáze. Sice o hodně pomaleji, ale podléhá. Navíc led a jeho mikrokrystaly mohou narušit strukturu masa, která je tím patrnější, čím déle je maso zmrazené. To může ovlivnit výslednou chuť konečného produktu.

Mrazení masa
Foto: Unsplash

Datum spotřeby zmrazeného masa

Jak dlouho můžete mít maso zmrazené, aby vám po zpracování ještě chutnalo? To závisí na druhu masa, ale na spoustě dalších faktorů – například na tom, v jaké podobě ho do mrazáku vložíme.

  • Hovězí a telecí maso můžeme obecně skladovat nejdéle. V dobrém stavu vydrží po dobu osmi měsíců.
  • Vepřové maso se může také pochlubit poměrně dlouhou životnosti. V mrazáku vydrží vcelku, na plátky i na kostičky asi šest měsíců.
  • Drůbež v mrazáku tak dlouho nevydrží. Má jemnější strukturu a vyšší obsah vody. To znamená, že byste ho měli spotřebovat do tří měsíců.
  • Mleté maso může být vepřové, hovězí či drůbeží. Nicméně vzhledem i jeho struktuře jej můžeme nechat v mrazáku maximálně dva měsíce.
  • Ryby poskytují sice jemné maso, avšak je nejchoulostivější. To může omezit jeho životnost, a to v čerstvém i zmrazeném stavu. V mrazáku vydrží dva až čtyři měsíce.

Praktické rady pro mrazení masa

Abyste po zmrazení vytáhli maso v co nejlepší možné kvalitě, vyplatí se dodržovat několik důležitých pravidel. A některá z nich se vyplatí dodržovat čistě z praktického hlediska. Prvním a základním pravidlem je, že maso můžeme zmrazit pouze jednou. Po rozmrazení a opětovném zmrazení pozbývá veškerých vlastností, kterých si na mase ceníme. Předtím, než maso uložíte do mrazáku, je dobré rozdělit ho na velikost porcí, které obvykle vaříte. Tím bude rozmrazování rychlejší a navíc se nebudete potýkat s přebytky rozmraženého syrového masa.

  • Lepší než nádoby je vhodné volit sáčky, které jsou skladnější. Speciální sáčky do mrazničky mohou zajistit menší přístup vzduchu k masu.
  • Každý balíček masa je vhodné popsat. Co by mělo být na štítku uvedeno? Druh masa, hmotnost a datum zamrazení.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-zamiast-pysznego-dania-wychodzi-breja-oto-zlota-zasada-mroze,nId,7849171#google_vignette

https://www.safefood.net/food-storage/defrosting

Foto: Unsplash