Muchomůrka červená nemusí zůstat v lese. Poslouží na bolavé klouby

Muchomůrka

Muchomůrka červená patří mezi nejznámější houby, o kterých se ví, že je jedovatá. Pokud máte bolavé klouby, můžete ji sbírat i tak! Při sběru ale nepoužívejte stejný nůž, jakým odřezáváte jedlé houby a samozřejmě muchomůrky ukládejte do zvláštní nádoby (košíku). Při manipulaci s muchomůrkami buďte velmi opatrní, protože může být riziková. I když je jedovatá jen mírně, stále je nebezpečná.

Muchomůrka je jedovatá

Příznaky otravy muchomůrkou jsou zejména zmatenost, nepozornost, nevolnost, halucinace, poruchy vědomí nebo dokonce hysterie. Požití příliš velkého množství houby může být smrtelné. Své využití ale může mít muchomůrka v domácích mastích a tinkturách na bolavé klouby, které se používají výhradně zevně! Po každé manipulaci s produktem z muchomůrky si musíte důkladně omýt ruce. A samotný produkt byste měli samozřejmě uchovávat tak, aby se k němu nedostaly nepovolané osoby.

Muchomůrka
Foto: Unsplash

Výroba, uchovávání i používání jsou nebezpečné

Zatímco účinky muchomůrky na klouby jsou nesporné, všechny fáze (od sběru až po užití) nesou rizika. Laik si jen těžko může stanovit bezpečné množství houby a dávkování, podobně jako u léčivých bylin. Jed z houby se může do lidského těla dostat i prostřednictvím tinktur a mastí. Přitom, aby byl přípravek dostatečně účinný, závisí také na samotném stáří houby.

Muchomůrka a výroba tinktury

Tinktura z muchomůrky se používá zevně na bolestivé a ztuhlé klouby či při artritidě. Používají se muchomůrky, které ještě nejsou zcela rozvinuté. Jejich klobouky nakrájejte na kousky a dejte do zavařovací sklenice. Zalijte lihem nebo vysokoprocentním alkoholem. Nechte macerovat na světlém místě po dobu několika týdnů (cca jeden měsíc) – čas od času obsahem protřepejte. To, že je hotovo, poznáte podle toho, že houby předají svou červenou barvu (a obsahové látky) do lihu. Poté sceďte a uchovávejte v malých lahvičkách v chladu a temnu.

Použití tinktury

Tinkturu si označte, aby bylo jasné, že ji nemůžete užívat vnitřně. Můžete ji používat ve formě obkladu, kdy tinkturu nanesete na gázu nebo hadřík, který následně přiložíte k bolestivé oblasti. Převažte čistou gázou nebo obvazem. Nechte působit několik hodin (nebo přes noc), poté obklad vyměňte. Používejte podle potřeby – po několika týdnech si ale udělejte přestávku. Mezi jednotlivými převazy aplikujte na pokožku bylinnou mast (ideálně takovou, která také podporuje hojení kloubů – například kostival či mast z včelího vosku).

Zdroje info:

https://www.provonenyden.cz/tinktura-z-muchomurky-cervene/

https://melnicky.denik.cz/zpravy_region/muchomurka-cervena-mast-tinktura-klouby-riziko-mykolog-melnicko.html

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4171576/

Foto: Unsplash