MUDr. David Čapka: Nádor prostaty samovyšetřením neodhalíte
Urologická vyšetření by měla být pro muže od 50 let věku samozřejmostí. Mnozí s genetickými predispozicemi by měli navštívit specialistu mnohem dříve. Rakovina prostaty je u nás zkrátka velkým strašákem. Nejen o ní jsem si povídal s MUDr. Davidem Čapkou z kliniky ISCARE, který pracuje také jako lékař na Urologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a jako odborný asistent na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Je to skutečně s návštěvami odborníka tak, jak tvrdím v prvním odstavci, nebo se mýlím?
Je to tak. Výskyt nádorového onemocnění prostaty stále roste.
Samozřejmě vím, jak probíhá vyšetření na urologii. Proč se ale někteří pacienti stále bojí?
Možná se bojí zjištění, možná mají obavu z vyšetření prostaty přes konečník. To je ale zbytečné. Vyšetření je bezbolestné, krátké a výtěžné.
Mohu poznat sám rakovinu prostaty? Samovyšetření je nesmysl. Souhlasíte?
Patrně nepoznáte. Ale jakékoliv změny při močení, zhoršení erekce, či tlaky v oblasti hráze je vhodné konsultovat se svým lékařem.
MUDr. David Čapka: Foto se svolením kliniky ISCARE
Jaká jsou nejmodernější vyšetření?
Stále je nejdůležitější vyšetření pohmatem, dále laboratorní vyšetření onkomarkeru. Dále zobrazovací vyšetření pomocí magnetické rezonance (MRI). Klíčové ale zůstává potvrzení diagnózy potvrzením histologického vzorku tkáně – biopsie prostaty.
Odhalí test PSA spolehlivě případný problém?
Test PSA, čili jeho správná interpretace nás může navést na potřebu důkladného dovyšetření prostaty. Jak jsem již zmínil, doplnění MRI a dále biopsie prostaty – ověření histologického vzorku tkáně.
Jsou konkrétně nějaké moderní inovativní metody, které v poslední době zásadně ovlivnily možnosti léčby?
Ano. V současnosti má stále větší důležitost vyšetření prostaty magnetickou rezonancí při podezření na nádor prostaty. Tím se snižuje počet nadbytečně provedených biopsií prostaty a naopak toto vyšetření zvyšuje výtěžnost případného odběrů vzorků z prostaty.
Foto se svolením kliniky ISCARE
Co byste doporučil jako prevenci na problémy s prostatou a inkontinencí? Pomáhá z dlouhodobého hlediska tzv. cvičení při močení?
Pro bezproblémové udržení moči, zejména u žen, je důležitá optimální hmotnost a dobrá kondice svalů pánevního dna. Problémům s horším močením u mužů způsobených zvětšenou prostatou se nedá cíleně předejít a o to větší důležitou hraje prevence, pravidelné sledování na odborném pracovišti a včasná léčba.
Je rakovina prostaty zcela léčitelná vždy, když se odhalí včas?
V podstatě to tak je. Ale nelze to paušalizovat.
Existuje nějaká prevence? Pokud ano, jaká?
Chodit ke svému urologovi či praktikovi a nechat pravidelně sledovat test PSA. Dále samozřejmě zdravý životní styl.
Foto se svolením kliniky ISCARE
Co ostatní onemocnění týkající se prostaty, oč se jedná?
Každý muž se může dočkat zánětu prostaty. Akutní zánět či chronický. Čili zánět, který se opakuje více jak 6 měsíců. U starších mužů, ale opět nelze paušalizovat, se objevuje zbytnění tkáně prostaty. Toto vede ke zhoršenému močení. Při všech těchto obtížích je však důležité stále pomýšlet i na souběžnou možnost nádoru prostaty.
Děkuji za rozhovor
Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností
Náhledové foto: Se svolením kliniky ISCARE
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.