MUDr. Dita Benešová: Potíže v oblasti konečníku má více než 50 % lidí, mnozí se je bojí řešit
Hemoroidy, anální fisury, perianání píštěle, periproktální abscesy a marasky či další obtíže v oblasti konečníku jsou velmi nepříjemné. Často jsou tyto problémy spojené také se studem lidí. Není se bohužel čemu divit, nicméně odkládání léčby rozhodně nepředstavuje žádné efektivní řešení, spíše naopak. Já jsem si o těchto obtížích povídal s MUDr. Ditou Benešovou z proktologie kliniky ISCARE.
Pokud má člověk proktologický problém, stydí se. Je to podle vás přirozené?
Samozřejmě. Od dob, kdy si lidstvo začalo z různých důvodů zahalovat intimní partie se i tato proktologická oblast stala tajnou. Člověk má každodenní rituály na WC spojeny se soukromým okamžikem, kdy nechce být rušen. To vše má vliv na vnímání problémů v této oblasti a je tendence to tabuizovat. Kdekdo se s vámi bude bavit o potížích s kolenem, se zuby, zády… ale málokdo se dokáže bavit o proktologických potížích přirozeně.
Foto se svolením kliniky ISCARE
Proč se lidé stydí, když jednání profesionálů na proktologii je diskrétní?
Lidé se bojí proktologů z více důvodů. Často jsou vystresováni kvůli negativním zkušenostem některých svých známých. To je bohužel přípustný fakt, ne vždy je zákrok bezbolestný. Je důležité, aby byl pacient lékařem dostatečně informován o problému, který ho trápí a co může od terapie a dalšího průběhu rekonvalescence očekávat.
Mnozí lidé přijdou až v momentu, kdy je to hodně bolí. Je to tak?
Jedná se o intimní oblast, a pokud se vyskytnou potíže, tak se s nimi lidé setkávají téměř každodenně vzhledem k potřebě přirozených defekačních stereotypů. A tím narůstá strach, že se budou muset přece jen k proktologovi vydat a o intimních záležitostech mluvit nahlas… navíc představa, že budou v relativně dehonestující poloze během vyšetřování. Proto velké množství pacientů oddaluje vyšetření co nejdále.
Jaké nejčastější obtíže řešíte?
Bolest v oblasti ánu a okolí, krvácení z konečníku, inkontinence stolice, různé výrůstky okolo a v ánu, svědění okolo konečníku, a jiné…
Co mě čeká v případě, že na proktologii na vaší klinice dorazím?
V případě, že se pacient rozhodne potíže řešit a objedná se do naší proktologické poradny, může si být jist, že jednání veškerého personálu v ISCARE od recepce až do ordinace lékaře bude naprosto profesionální a diskrétní. Chápeme delikátní povahu této problematiky a naším cílem je, aby se eliminovaly všechny nepříjemné vjemy pacienta na minimum. Pacient má během vyšetření jednorázové šortky s malým otvorem v zadní části, takže vjem ztráty intimity je přece jen částečně eliminován. Po příchodu do ordinace je s pacientem probrán zásadní problém, s kterým přichází. Lékař popíše, o jaký typ problému se může jednat, a pacientovi nastíní možnosti terapeutického řešení ještě před vlastním vyšetřením. Tím se výrazně zkracuje čas vyšetření a zákroku, což pacienti vnímají velmi pozitivně. Popisovat pacientovi detailně, co budete dělat za zákrok až ve chvíli, kdy je již vyšetřován a je zaveden anoskop do ánu, je pro pacienta opravdu nepříjemné a zdlouhavé.
Následuje digitální proktologické vyšetření a anoskopie. O všech nálezech je pacient průběžně informován v průběhu vyšetření a terapeutické řešení je s pacientem konzultováno aktuálně dle nálezu. Nicméně díky tomu, že je pacient o možnostech léčby informován již před vyšetřením, tak je zásadně eliminován čas, který pacient musí v této poloze vydržet. Jedná se o jednotlivé minuty trvání vyšetření a ošetření proktologických obtíží.
MUDr. Dita Benešová: Foto se svolením MUDr. Dity Benešové
Jak se připravit na tento druh vyšetření?
Příprava k proktologickému vyšetření spočívá v zavedení glycerinového čípku do ánu večer a ráno před vyšetřením s následným vyprázdněním.
Jak se léčí třeba takové hemoroidy?
Nelze zodpovědět tuto otázku dvěma větami. Máte hemoroidy vnitřní a vnější, už zde se výrazně liší terapeutický postup. Dále máte různá stádia vnitřních hemoroidů, kde se také terapie určuje dle aktuálního nálezu.
Nejnižší stadium hemoroidů je určeno v naprosté většině případů ke konzervativní léčbě ( tj. úprava životosprávy, použití mastí, čípků, sedací koupele atd.). Střední stadia hemoroidů se dnes přednostně léčí ambulantními tzv. semiinvazivními metodami (ligace dle Barrona, sklerotizace, ošetření laserem, elektrokoagulací, fotokoagulací apod.), jejichž výhodou je menší bolestivost, šetrnost, možnost rychlého návratu do běžného života. Klasická operace hemoroidů je dnes považována za nejzazší možné řešení, ke kterému se přistupuje jen tehdy, pokud už nepřipadá v úvahu žádná jiná forma léčby tohoto onemocnění.
Co všechno hradí pojišťovny a co člověk z vlastní kapsy?
V ISCARE je nastaven ceník pro ambulantní vyšetření a ošetření, který je k nahlédnutí na web. stránkách společnosti. V případě, že je nezbytné provést zásadnější chirurgický zákrok v celkové anestezii cestou jednodenní chirurgie, je výkon hrazen pojišťovnou a pacient platí pouze hospitalizaci.
Proktologické problémy u mužů a u žen, které pohlaví postihují častěji?
V naší poradně jsou proktologické potíže zastoupeny u obou pohlaví stejně. Liší se jen celková doba trvání obtíží, která je u mužů často delší, protože s proktologickým vyšetřením otálejí daleko déle než pacientky.
Děkuji moc za rozhovor!
Zdroj info: Autentický rozhovor s osobností
MUDr. Dita Benešová: Náhledové foto se svolením MUDr. Dity Benešové
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.