MUDr. Jitka Vojtová: O 70 % méně rakoviny děložního hrdla? „Zázračný lék“ spočívá v prevenci. Očkujte i chlapce

Podle odborníků je rakovina děložního čípku jediným druhem rakoviny vymýtitelný prevencí. Ta spočívá v pravidelných gynekologických prohlídkách, testování na virus HPV a ve vakcinaci, což ročně zachrání v ČR životy cca 300 žen (dle NZIP.cz). Preventivní opatření podporují i zdravotní pojišťovny. Co vám hradí?

Rakovina děložního čípku je záludná, protože se může vyvíjet mnoho let bez viditelných příznaků. Pravidelné lékařské kontroly ale mohou odhalit změny v tkáních zavčas.

„Screening rakoviny děložního čípku je hrazen zdravotními pojišťovnami a provádí se každý rok od 15 let v rámci preventivní gynekologické prohlídky. Díky tomu lze včas zachytit předrakovinové změny a samotnou rakovinu. V OZP se snažíme zajistit, aby každá žena měla přístup k potřebné péči a ochraně,“ říká MUDr. Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka zdravotní pojišťovny OZP.

S čím vám ještě pomáhají zdravotní pojišťovny?

Od 1. ledna 2021 začaly zdravotní pojišťovny hradit testování na HPV. Testy se provádějí u žen ve věku 35, 45 let a od roku 2024 i v 55 letech.

„Naši pojištěnci mohou využít aplikaci VITAKARTA, která ženám starším 15 let připomíná návštěvu gynekologa a prevenci. V aplikaci lze také najít odborného lékaře a objednat se u něj, nebo mu položit dotaz týkající se konkrétních obtíží. Zmíněná aplikace nabízí více než 50 funkcí, například i jedinečnou online kontrolu nežádoucích interakcí mezi již užívanými léky a nově pořizovanými léčivy,“ doporučuje MUDr. Vojtová.

Máte syna? Neváhejte, očkování není jen pro dívky

Nově je očkování proti HPV hrazeno zdravotní pojišťovnou pro chlapce i dívky ve věku od 11 do 15 let. HPV viry mohou způsobit různé typy rakoviny i u mužů. Proto je podle Jitky Vojtové důležité, aby se očkovali i chlapci, nejlépe ve starším školním věku.

„Zdravotní pojišťovny hradí očkování proti HPV, což rodičům umožňuje chránit své děti a pomoci snížit šíření HPV v populaci. Statisticky může očkování snížit riziko vzniku rakoviny děložního čípku až o 90 % u těch dívek, které jsou očkovány ve věku 12-13 let. Očkování se ale doporučuje i chlapcům ve věku 11-12 let. U nich jde o prevenci jiných druhů nádorových onemocnění a zároveň o to, aby se prostupnost populace pro HPV snížila.“

Screeningové programy = o 50 % nižší úmrtnosti

Podle odborníků je rakovina děložního čípku jediným typem rakoviny, který lze zcela vymýtit prevencí. Důležitý je testovat především pomocí tzv. Pap testu.

„Pap test spočívá v odběru vzorku buněk z děložního čípku. Pokud se zjistí abnormální buňky, může být provedena další diagnostika a léčba ještě před rozvojem nemoci. Díky pravidelným Pap testům se podařilo snížit výskyt a úmrtnost na rakovinu děložního čípku o více než 50 %,“ dodává MUDr. Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka zdravotní pojišťovny OZP.

Rakovina děložního hrdla – fakta:

Příznaky: několik let bez příznaků

Ročně onemocní: cca 800 žen v ČR

Ročně zemře: cca 300-400 v ČR

Jak působí prevence: V ČR může zachránit až 300 žen a předejít 800 nových případů (dle Národního zdravotnického informačního portálu – nzip.cz). V zemích s dobře organizovanými screeningovými programy a vysokou proočkovaností proti HPV se počet nových případů snížil až o 70 %.

Zdroje info:

Národní zdravotnický informační portál, ČT24, TheLancet.com

Náhledové foto: Se svolením Mudr. Jitky Vojtové

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.