MUDr. Lukáš Bittner: Vazektomie je dnes už rutinní záležitostí

Vazektomie

Vazektomie je dnes poměrně propíraným zákrokem, o kterém uvažuje vcelku velké množství mužů. Divit se jim až tolik nelze, vždyť se nejedná o nic složitého. V případě, že už muž nechce mít potomky, jde o optimální záležitost. Doby, kdy to bylo s tímto zákrokem složité, jsou již naštěstí dávno pryč. Já si dnes budu povídat o vazektomii s MUDr. Lukášem Bittnerem z Andrologické kliniky, který mimo jiné působil jako zástupce přednosty pro výuku na Urologické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a pracuje jako konzultant pro mužskou neplodnost v IVF centrech.

Dobrý den, když se řekne vazektomie, napadne mě, že se chlap vlastně vzdá svého mužství. Proč to muži nejčastěji dělají?

Jde o to, co považujete za znak mužství. Pro většinu mužů je znakem mužnosti erekce, pro někoho ejakulace, nebo růst vousů, to ale vazektomií není nijak narušeno. K vazektomii většinou přistupují muži, kteří už mají takový počet potomků, který si přáli a stabilní partnerku, další děti si již nepřejí.

Ke zlegalizování vazektomie v ČR došlo 1. dubna 2012, tedy teprve před 11 lety. Jak se věci měly předtím? Šlo počítám o invazivní nepříjemný zákrok. Nebo se mýlím?

Před tímto datem bylo nutné schválení sterilizační komise, které v případě mužské sterilizace bylo obtížné, někdy až nemožné získat. Vazektomie se u nás do této doby prováděly v minimálním počtu.

Mudr. Lukáš BittnerMudr. Lukáš Bittner: Foto se svolením Mudr. Lukáše Bittnera

Dnes už probíhá vazektomie bez skalpelu…

Dosud se provádějí jak klasické, „skalpelové“, výkony, tak vazektomie bez skalpelu. Výhodou bezskalpelové varianty je šetrnější a rychlejší operace s menším počtem komplikací, jinak princip zákroku je identický, jedná se o přerušení a podvázání obou chámovodů.

Od kolika let mohou muži zákrok podstoupit?

Na vlastní přání mohou vazektomii podstoupit muži od 21 let věku, z medicínských důvodů to lze od 18, ale je nutné posouzení odborníky.

Stojí za popularitou vazektomie také lepší dostupnost informací?

Ano je to tak, informovanost stran antikoncepce i této formy sterilizace se neustále zlepšuje, ale doposud se s některými předsudky setkáváme, třeba že muži po vazektomii nemají žádný ejakulát, nebo že přijdou o erekci, případně budou mluvit pištivým hlasem…

Kolik zákroků ročně se provádí?

To mohu jen odhadovat. Neexistuje žádný centrální registr výkonů, na našich klinikách jsme za poslední rok provedli přes 500 výkonů a řekl bych, že je to asi polovina z celkového počtu vazektomií v ČR.

Jak dlouho trvá operace?

Samotný výkon nám trvá kolem deseti minut. S přípravou, pooperačním ledováním a následnou kontrolou včetně poučení u nás muži stráví kolem 40 minut.

Za jakou dobu po operaci je člověk fit?

Muže nabádáme, aby tři dny po výkonu měli volnější režim a nechodili se koupat, do zaměstnání ve většině případů chodí. Pokud jde vše, jak má, do týdne od výkonu by neměli vědět, že na zákroku byli.

Co se stane, když si to muž po absolvování zákroku rozmyslí? Existuje cesta zpět?

Takový muž má celkem tři možnosti, buď si zamrazil spermie ještě před zákrokem a ty lze následně použít, nebo jsme schopni chámovody znovu sešít, ale to bohužel není úspěšné ve 100 % případů. Poslední možností je chirurgický odběr spermií z nadvarlete, nebo varlete a následné umělé oplodnění.

Děkuji za rozhovor

Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností

Náhledové foto se svolením MUDr. Lukáše Bittnera

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.