MUDr. Petra Belko: Ochrana proti slunci je důležitá. Některé kožní výrůstky je třeba okamžitě odstranit
Léto je v plném proudu, jezdíme na dovolené, užíváme si sluníčka a mnozí z nás milují opalování. Právě s ním je ale spojeno velké množství velmi nepříjemných rizik, která často bereme na lehkou váhu. Jednak se můžeme spálit, jednak se také často setkáváme s různými kožními výrůstky a podobně. Já jsem se na tuto problematiku zeptal MUDr. Petry Belko z EliteMedical Aesthetics.
Poleháváni na sluníčku je velmi příjemné, nicméně hrozí spousta nepříjemností, souhlasíte?
Řekla bych, že je to otázka i životního stylu a nějakých trendů. Někteří lidé vlastně sluníčko moc nevyhledávají a drží se v letě ve stínu, jiným je to opravdu příjemné a relaxují tak. Musíme vždy ale pamatovat na to, ze sluneční záření s sebou přináší i určité poškození kůže, pokud se nechráníme dostatečně.
Jak se efektivně chránit před sluncem ale opalovat se krásně dohněda?
Tady bych ráda odpověděla nejdříve na druhou část otázky. Hnědá barva kůže někomu stále připadá hezčí než ta “obyčejná bíla”. Ale já bych se přimlouvala za to, ať krásnou kůži vnímáme spíš skrz její texturu, dobrou hydrataci a třeba její zdraví. Za mě je každá barva kůže krásná, ideálně ať je to zdravá kůže.
A k druhé části otázky, měli bychom kůži chránit krémem nebo pěnou s ochranným SPF faktorem vlastně celoročně, nejen když jedeme na dovolenou a vyloženě se opalujeme někde venku. Vstát ráno, vyčistit si pleť, hydratovat ji a chránit před sluncem by měla být ideálně rutina pro každého z nás.
Když už se spálím, mám nechat odloupanou kůži jen tak být?
Ano určitě nechat být a mazat nějakým krémem, který celou oblast vyhydratuje a pomůže zahojit. Spálená odlupující se kůže, je vlastně poškozená kůže, někdy můžou být až puchýře. V takovém případě je rozhodně na místě použít i nějaké velmi hojivé pěny například s obsahem panthenolu.
Jaké krémy po opalování bych měl použít?
V ideálním případě by bylo opravdu lepší, se cíleně neopalovat. Po vystavení kůže sluníčku, je ideální pak kůži namazat hydratačním krémem nebo pěnou, každý by si měl najít krém, který mu vyhovuje a opravdu ho používat. Opečuje tak pokožku a vypadá to hezky.
MUDr. Belko se stále vzdělává u nás i ve světě, aby tak poskytovala světovou úroveň lékařské péče svým pacientům: Foto se svolením MUDr. Petry Belko
Co kožní výrůstky? Jak poznám, že jsou nebezpečné?
Kožní výrůstky ke kůži už tak nějak patří. Každý člověk by měl chodit na pravidelné prohlídky celého kožního povrchu k dermatologovi minimálně jednou za rok. Dermatolog prohlédne všechny výrůstky a pihy dermatoskopem, v Elite Medical Aesthetics používáme digitální dermatoskop, kdy pak můžeme posoudit i změnu určitého znaménka v čase. Pokud se nám pak nějaký výrůstek takzvaně nezdá, tak doporučíme odstranění buď přímo na dermatologii nebo na chirurgickém sálku Elite Medical, kde jsme schopni zašít například jizvy po vyříznutí i plastickým stehem, aby efekt byl i esteticky co nejhezčí.
Také je možné si nechat výrůstky odstranit i jen proto, že nám prostě vadí nebo se nám nelibí, vše je ale vždy potřeba konzultovat.
Obecně u znamének, která mají barvu do hněda posuzujeme velikost, pravidelnost tvaru, zda znaménko nějakým způsobem třeba krvácí nebo roste. To vše jsou známky toho, že bychom ho měli minimálně sledovat anebo rovnou vyříznout a poslat na histologicky rozbor.
Sama na sálku vyndávám každý týden několik znamének a výrůstků, které bohužel vyjdou jako “nádorové”… takže bych znovu ráda poprosila, ať si mažeme části těla, která máme vystavené slunci, ochrannými krémy. Je to to nejjednodušší, co můžeme udělat a má to smysl.
Co opalování a vrásky, jak to spolu souvisí?
Velmi úzce. Při tvorbě vrásek hovoříme o tzv. chronostátnutí, což znamená, že kůže stárne kvůli působení času. A druhým vlivem je tzv. fotostárnutí. Tady právě už přichází na řadu naše zmiňované sluneční záření čili opalování. Chráněná kůže stárne mnohem pomaleji. To je potřeba takto zmínit. Pokud se podíváte např. na části těla, které jsou celoživotně zakryté (takže chráněné) třeba u lidí, kteří pracuji venku a jsou tedy vystaveni slunci hodně a vlastně se opaluji i tak trochu nedobrovolně a pak na části těla, které chráněné nejsou, ten rozdíl je obrovský.
Ta “pěkná hnědá kůže”, kterou jste zmiňoval a která tam na začátku je, se pak během let změní na velmi vrásčitou, s pigmentacemi, ztenčenou a nakonec možná i s výskytem problematických výrůstků.
Nepříjemné jsou i pigmentové skvrny, je možné je odstranit?
Pigmentové skvrny jsou velmi těžká kapitola, některé jdou odstranit snáze, jiné upřímně velmi špatně. Nejlepší je se chránit natolik, abychom jejich vzniku předešli. Někdy to ale úplně nejde, hrají roli např. i hormonální změny nebo hříchy z mládí, kdy jsme prostě ty kroky nedodržovali poctivě a ty skvrny pak vzniknou. Cestou k odstranění je většinou kombinace metod jako např. užití peelingu, ošetření pulzní světelnou terapií – IPL nebo BBL, dále pomůžou i mezoterapie, které mohou chránit před vznikem nových pigmentaci a v neposlední řade domácí péče, kdy používání některých speciálních ingrediencí např. v krému nebo pleťovém séru opravdu ovlivni vznik nových pigmentací nebo pomůže odstranit ty současné.
Co jizvy a opalování?
Pokud jsou to jizvičky nové, tady bych doporučila je neopalovat, může totiž vzniknout hyperpigmentace, která se pak velmi špatně odstraňuje a někdy to ani možné není. Takže na jizvy obecně, bychom měli používat co nejvyšší SPF faktor a přemazávat poctivě během dne. Dokonce některé firmy už mají v nabídce krémy s SPF faktorem přímo na nové jizvy nebo po nějakých estetických výkonech, které mají označení SPF 100 a opravdu ta ochrana je ještě účinnější.
Děkuji za rozhovor.
Také moc děkuji. Byla bych ráda, abychom opravdu vnímali každý tón kůže jako líbivý a soustředili se spíše na její kvalitu, hydrataci a zdraví. Aby to, že hnědá kůže je hezčí, byl trend, který necháme v minulosti.
Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností
MUDr. Petra Belko: Náhledové foto se svolením MUDr. Petry Belko
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.