Může být vaření na plynu nebezpečné? Škodí, i když nehoří oheň

Vaření na plynu

Napadlo vás někdy, jestli je pro vás vaření na plynu bezpečné? Je pravdou, že tento způsob využívá celá řada domácností. Víme, že když oheň vyhasne, může nás plyn udusit popřípadě také vybouchnout. V tomto článku se ale zaměříme na samotné vaření na plynu. Unikají nebezpečné zplodiny do ovzduší, kde je pak v průběhu vaření vdechujeme? Nebo existují ještě jiná rizika?

Vaření na plynu znečišťuje ovzduší

To, že při vaření na plynu se uvolňují nebezpečné zplodiny do vzduchu, je všeobecně známé. Neškodí to jen našim plícím, ale také životnímu prostředí. Hořící plyn vytváří teplo, které způsobuje vázání dusíku a kyslíku mezi plameny. Díky tomu vzniká oxid dusnatý a oxid dusičitý, které mohou dráždit plíce. Kromě toho se uvolňuje také nebezpečný oxid uhelnatý, částice a formaldehyd. Všechny tyto látky se mohou nepříjemně podepsat na vašem dýchacím i kardiovaskulárním ústrojí.

Vaření
Foto: Pixabay

Plynové hořáky uvolňují toxické sloučeniny, i když nehoří

Na základě studie bylo odhaleno, že plynové hořáky uvolňují toxické sloučeniny, i když na nich zrovna nevaříte. Týká se to například karcinogenního benzenu, ale také takových chemikálií, jako je xylen, toluen a ethylbenzen. Ty mohou způsobit nebo zhoršit potíže s dýchacím ústrojím, protože zhoršují kvalitu ovzduší. Nespálený zemní plyn, který se používá pro vaření, uniká, i když zrovna nehoříme. Sice v malém množství, ale i tak dochází ke zvýšení pravděpodobnosti, že se u dětí vyvine některé z respiračních onemocnění, jako je asma.

Vaření na plynu je srovnatelné s pasivním kouřením

Plynové vařiče mohou vypouštět tolik benzenu, jako jedna cigareta. Právě kvůli tomu je možné je srovnat s pasivním kouřením. To platí pro sporák, který aktivně nepoužíváte. Proto se považují za zdroje nečistého vzduchu uvnitř domácností. Stejný účinek může vzniknout, pokud žijete s kuřákem, který neváhá zapálit si v kuchyni cigaretu.

Životní prostředí je také ovlivněno

Spalováním zemního plynu vzniká oxid uhličitý, jeden z nejznámějších skleníkových plynů. A nespálený zemní plyn obsahuje metan, který se hromatí v atmosféře, kde zachycuje teplo a přispívá ke změně klimatu. Emise metanu jenom z domácností v USA mohou mít na klima stejný dopad jako půl milionu aut.

Vzdejte se vaření na plynu

To nejlepší, co můžete pro své zdraví a životní prostředí udělat, je nahradit plynový vařič elektrickým. Pokud tuto investici prozatím odmítáte, používejte digestoř vždy, když vaříte. To může významně pomoci odvětrávání nebezpečných plynů z domácnosti. Pamatujte, že filtr digestoří bychom měli pravidelně měnit, aby si zachoval své vlastnosti.

Zdroje info:

https://www.theguardian.com/environment/2023/jan/15/gas-stoves-pollution-alternatives

https://www.scientificamerican.com/article/the-health-risks-of-gas-stoves-explained/

https://www.psehealthyenergy.org/work/measuring-air-quality-impacts-of-gas-stove-leaks/

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10473289.1992.10467018

Foto: Pixabay