Může COVID-19 způsobit cukrovku? Výsledky studie hovoří jasně

Diabetes

Koronavirus, respektive onemocnění Covid-19 stále neutichá. Lékařům, vědcům a mnohým dalším kapacitám COvid-19 ukázal, že umí v těle způsobit těžké záněty. Mimo jiné se týká nejen dýchací soustavy, ale třeba také srdce, ledvin, mozku a jiných orgánů. Výzkumy také poukazují na další znepokojivé informace. Objevují se nové případy diabetu. Může tedy Covid-19 způsobit cukrovku? Na nejrůznější závěry a fakta se podíváme podrobněji v následujících řádcích.  

Cílení na buňky produkující inzulín

Původ znepokojujících zpráv je na National Institutes of Health (NIH). Poznatky se objevily přímo na blogu ředitele Studie podporované zmiňovaným institutem. Jsou k dispozici v časopisu časopise Cell Metabolism. Jejich závěrem je, že SARS-CoV-2 může cílit a poškozovat buňky produkující inzulín. Vše následně může vést k onemocnění cukrovkou.

Souvislost mezi infekcemi COVID-19 a novými případy cukrovky

Jednoznačně potvrzují i další zdroje. Mimo jiné třeba dopis redaktorovi Diabetes, obezita a metabolismus: Journal of Pharmacology and Therapeutics. Svět, který virus zpustošil a došlo k infikaci 175 milionů lidí, vstřebává podobné zprávy složitě. William Schaffner, MD, specialista na infekční nemoci a profesor na Lékařské fakultě Vanderbiltovy univerzity řekl pro časopis Health: „Nyní jsou data mnohem bezpečnější, že se tento virus může dostat do různých orgánových systémů a způsobit poškození.“

Jaké jsou výsledky výzkumu o COVID-19 a jeho vztahem k cukrovce?

Dopis redakci publikovaný v Diabetes, obezita, metabolismus v listopadu 2020 přehled a analyzovaných dat z osmi studií provedených po celém světě v období od ledna do května 2020 u nově diagnostikovaných případů cukrovky u lidí, kteří měli COVID-19. Analýza zkoumala 3 711 pacientů s COVID-19 a zjistila, že u 14,4 % (nebo 492 pacientů) byla nedávno diagnostikována cukrovka.

Stojí za zmínku, že tento konkrétní výzkum ukázal pouze souvislost mezi infekcemi COVID-19 a novými diagnózami diabetu, nikoli příčinnou souvislost. „Zatímco nově diagnostikovaný diabetes u pacientů s COVID-19 lze připsat stresové reakci spojené s těžkým onemocněním nebo léčbou glukokortikoidy, měl by se také vzít v úvahu diabetogenní účinek COVID-19,“ napsali vědci a dodali, že pacienti s COVID-19 s nově diagnostikovaným diabetem „by měl být léčen včas a vhodně a pečlivě sledován s ohledem na výskyt plnohodnotného diabetu a dalších kardiometabolických poruch v dlouhodobém horizontu.“

Změna shluků buněk

Nový výzkum také zjistil, že koronavirové infekce mohou také změnit shluky buněk známých jako ostrůvky v pankreatu, které obsahují beta buňky. Konkrétně oba týmy vědců zjistily, že tkáň ostrůvků pankreatu vykazovala sníženou produkci a uvolňování inzulínu po infekci koronaviry – a někdy infekce také vedla ke smrti některých beta buněk. Bylo dokonce zjištěno, že i některé zbývající beta buňky procházejí „transdiferenciací“ nebo „přeprogramováním“, při nichž začínají produkovat méně inzulínu a více glukagonu (další hormon, který kontroluje hladinu glukózy) – něco, co, i když to ještě není potvrzeno, mohlo „zhoršit nedostatek inzulínu a zvýšit hladinu glukózy v krvi, “podle NIH.

Stále mnoho neznámých

Je třeba znovu zdůraznit, že dvě studie financované NIH byly provedeny pitvou u lidí, kteří již zemřeli na COVID-19, aby bylo možné přesně zjistit, jak může infekce SARS-CoV-2 ovlivnit pankreatické buňky – konkrétně beta buňky produkující inzulín. „To znamená, že tento výzkum zkoumal způsob, jakým COVID-19 ovlivňuje tyto buňky, což je jiné než ve skutečnosti diagnostikovat typ cukrovky,“ říká odborník na infekční onemocnění Amesh A. Adalja, vedoucí vědecký pracovník Centra zdravotní bezpečnosti Johns Hopkins.

Stále zde existuje několik neznámých, včetně toho, jaký typ cukrovky by zde mohl hrát hlavní roli. I proto je zapotřebí dalších výzkumů a analýz.

Zdroj info: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/can-covid-19-cause-diabetes

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.