Můžete být alergičtí na klíště? Projevy jsou nenápadné, ale i velmi závažné
To, že klíště může být přenašečem vážných onemocnění, není žádné tajemství. Encefalitida, lymeská borelióza, babesióza, anaplazmóza a jiné. Kromě toho může způsobit též alergie. Jedno malé zvířátko tak může velice rychle způsobit dokonce i život ohrožující stav. Pokud zjistíte, že máte alergii na klíšťata, je dobré vybavit svou lékárničku o příslušné medikamenty.
Klíště zdrojem alergie
Ty mohou mít mírný průběh, způsobit ale mohou i život ohrožující anafylaktický šok. Lidé, kteří zažijí mírnou alergii, pociťují svědění a mohou pozorovat otok a zarudnutí v oblasti kousnutí. Silná alergie je doprovázena kopřivkou, nízkým krevním tlakem, potížemi s dýcháním, zrychleným pulsem, nevolnostmi, zvracením, průjmem, ale i závratěmi. U silné alergie jde o čas – zakročit je třeba co nejrychleji, protože stav se rychle zhoršuje.
Léčba alergie na klíšťata
Mírnou alergickou reakci můžete vyřešit i bez návštěvy lékaře. V lékárnách jsou k dispozici antihistaminika, která můžete použít. Na postižené místo přiložte chladivý obklad. Díky tomu zmírníte projevy, jako je svědění, otok nebo zarudnutí. Pokud ale máte pocit, že domácí léčba nezabrala, neváhejte se poradit s odborníkem. Jakékoli příznaky anafylaxe je třeba řešit co nejdříve, a to s lékařem.
Klíště může způsobit paralýzu
Někteří lidé mohou po kousnutí klíštětem zažívat určité neurologické příznaky, mezi které patří zejména neschopnost hýbat dolními končetinami. I tento stav se považuje za dostatečně závažný na to, abyste okamžitě vyhledali lékaře. Důvodem paralýzy je neurotoxin obsažený ve slinách klíštěte. První příznaky onemocnění se objevují tehdy, pokud jste přisáté klíště do 24 hodin neodstranili. Jedná se o jedno z onemocnění, které klíště pouze nepřenáší, ale přímo způsobuje.
- Jedná se o problém, který řádí zejména v Austrálii či Americe. I tak je ale dobré se vždy po návratu z přírody prohlédnout. Čím dříve klíště odstraníte, tím méně problémů vám může způsobit.
Zdroje info:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33529984/
https://tickcontrol.com/blog/can-i-be-allergic-to-ticks/
Foto: Unsplash