Můžete jíst potraviny po datu spotřeby? U některých to risknout rozhodně můžete
Pokud nechcete plýtvat potravinami, měli byste jich nakupovat jen tolik, kolik opravdu potřebujete. Co si ale budeme povídat – někdy jsou akce v supermarketech natolik lákavé, že nakoupíte i do zásoby. Jak se zachováte, když najdete ve své lednici nebo spižírně potravinu, která už má po svém datu spotřeby? Vyhodíte ji nebo sníte?
Po datu spotřeby nebo minimální trvanlivost
Možná jste si všimli, že na potravinových obalech jsou obvykle data, která se označují jako datum spotřeby nebo datum minimální trvanlivosti. Nejedná se o totéž.
- Datum minimální trvanlivosti: v takovém případě víte, že do uvedeného data můžete potravinu sníst zcela bez problémů. Avšak tímto datem rozhodně trvanlivost nekončí – můžete je jíst i poté. A to za předpokladu, že jste si nevšimli žádných známek snížené kvality (sraženiny, plíseň, změna textury či chuti apod.). Obal nesmí být poškozený nebo otevřený!
- Datum spotřeby: toto datum najdete obvykle na čerstvých potravinách, jako jsou jogurty nebo třeba maso – to znamená na produktech, které se rychle kazí. Po datu spotřeby potraviny už nejezte, a to ani tehdy, že na nich nevidíte žádné známky snížení kvality.
Tvrdý sýr po datu spotřeby a džem můžete zachránit
Pokud jste na tvrdém sýru typu parmazán aj. objevili plíseň, odřízněte ji asi centimetr pod ní. Pod povrchem sýra totiž není dostatek kyslíku, aby se plíseň mohla volně šířit produktem. Džem s plísní na povrchu můžete také ještě konzumovat, pokud odeberete plesnivou vrstvu (a pár centimetrů pod ní). Vysoké hladiny cukru brání růstu plísní.
Měkké sýry a maso po datu spotřeby rozhodně ne
Brie, mozzarella a jiné měkké sýry bychom po datu spotřeby rozhodně jíst neměli. Bakterie v nich se rychle šíří a snadno zasáhnou celý sýr. Na masu plíseň pravděpodobně nenajdete, ale velmi rychle a snadno se v nich množí nepříjemné bakterie, které mohou způsobit zažívací potíže. Ani plesnivé ořechy do vašeho jídelníčku rozhodně nepatří. Je velmi pravděpodobné, že by vám ani nechutnaly, protože jsou hořké. Na takových oříšcích se obvykle vyskytuje aflatoxin, který se může hromadit v játrech a při nadměrném množství přispívá ke vzniku rakoviny jater.
Zdroje info:
https://www.bbc.co.uk/programmes/articles/2V5HNS9srK9bXpLyhxLg8Lx/is-it-safe-to-eat-food-past-its-sell-by-date
https://www.prevention.com/food-nutrition/g42283275/15-foods-that-can-last-past-their-expiration-date/
https://itesco.cz/hello/clanek/rozdil-mezi-datem-spotreby-a-minimalni-trvanlivosti/17291/
Foto: Unsplash