Nachlazení: Dejte přednost bylinkám před léky
Podzim je typickým obdobím, kdy se člověk vystavuje nebezpečí nejrůznějších infekcí. Teploty se poměrně prudce střídají, a to mnohdy i v rámci jednoho jediného dne. I proto se vyplatí vybírat jak bylinky na posílení imunity, tak přímo ty, jež dokážou bojovat s rýmou, bolestí v krku či kašlem. Z bylinek působících preventivně se nejčastěji hovoří o echinaceji, lichořeřišnici a kurkumě. Známá je i třapatka nachová. Buďme tedy konkrétnější a zaměřme se na mnohé další.
S rýmou zatočí…
Hodně oblíbené jsou mnohé bylinky prokazatelně působící proti rýmě. Výborná je máta. Když si uvaříte čaj z lístků, náramně si pochutnáte. Volit lze ale i čaje heřmánkové anebo ty připravené z natě tymiánu. Všechny tyto rostliny se vyznačují vysokým obsahem silic schopných bojovat proti rýmě. Výborný je i eukalyptus. Většinou se používají tradiční tea tree oleje. Nebojte se ani odvarů. Z heřmánku či máty si je připravíte snadno a budete jen vdechovat páru.
Zlikvidujte bolest v krku
Nachlazení z drtivé většiny provází i velmi nepříjemná bolest v krku. Na klasické bonbony z lékárny zapomeňte. Připravte si kvalitní kloktadla z některých bylinek. Výbornou volbou jsou především šalvěj, heřmánek anebo měsíček. Všechny pomohou usnadnit polykání a dezinfikovat krk jako takový. Vhodné jsou i bylinky s obsahem slizových látek. Jedná se například o jitrocel, proskurník nebo sléz či jiné.
Zbavte se kašle
U kašle byste měli rozlišovat to, jaký má charakter. Pro ten suchý se doporučuje užívání čaje z jitrocele. Působí protizánětlivě stejně tak jako čaje z proskurníku, divizny nebo slézu. Postupně dojde k uklidnění a dráždění kašle se utlumí. Volte i slaďoučký jitrocelový sirup. U vykašlávání je dobré vsadit spíše na čaj z fenyklu či lékořice. Tu byste ovšem měli užívat pouze v doporučeném množství. Jestli se v bylinkách příliš nevyznáte, prolistujte si online herbář léčivých rostlin.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.