Nahraďte tradiční kravské mléko rostlinnou alternativou

Mléko

Někteří lidé se živočišných produktů vzdávají dobrovolně, jiní musí ze zdravotních důvodů. Zejména kravské mléko může způsobit zhoršení jejich stávajícího zdravotního stavu. Mléko považujeme za nedílnou součást života dětí. Obsahuje bílkoviny, vápník, fosfor, zinek, draslík a také vitamíny B, A a D, které chrání před osteoporózou, podporují tvorbu buněk a tkání a příznivě ovlivňují stav zubů a kostí.

Nebezpečí skryté v mléku

Když pomineme problémy, které s mlékem vznikají vlivem špatného skladování a práce s ním, stále ještě hrozí různá nebezpečí. Tak například mléko obsahuje také škodlivé látky, mezi které patří nasycené tuky a transmastné kyseliny, cholesterol a sodík. Kombinace těchto látek může přispívat k obezitě, rakovině i kardiovaskulárním onemocněním. Bílkoviny obsažené v kravském mléce mohou způsobit alergii.

Kokosové mléko

Foto: Pixabay

Alergie na kravské mléko

Jedná se o jednu z nejběžnějších alergií na světě. Projevuje se bolestmi břicha, plynatostí, průjmem, nevolností po požití kravského mléka nebo výrobku z něj. Někteří lidé se ale konzumaci kravského mléka vyhýbají z vlastní vůle – příčinou je podle nich neetický charakter průmyslového chovu dobytka. Některé dojnice dostávají v krmivu antibiotika, která mohou způsobit rezistenci na antibiotika u lidí, kteří kravské mléko konzumují.

Alternativy kravského mléka

Existuje několik druhů rostlinného mléka, které můžete využít jako alternativu toho kravského. Na jednotlivých variantách sledujete zejména obsah vápníku a vitamínu D, množství bílkovin na porci nebo informaci, zda nemají přidaný cukr. Některá rostlinná mléka jsou obohacena právě o vápník a vitamín D. Mezi nejoblíbenější alternativy patří tyto:

  • Sójové mléko: vyrábí se ze sójových bobů a jeho složení je kravskému mléku nejbližší. Obsahuje dostatečné množství bílkovin, vápníku a draslíku a také vitamínů skupiny B. avšak také toto mléko může být alergenní. Taktéž osoby, které mají problémy se štítnou žlázou, by při jeho konzumaci měli být velmi opatrní. Sója může u mužů ovlivnit plodnost, protože zvyšuje hladinu estrogenu (u žen je naopak vhodným prostředkem, když chtějí otěhotnět).
  • Ovesné mléko: vyniká svou zajímavou chutí a hodí se také do kávy. Oproti sójovému mléku ale obsahuje méně bílkovin a naopak hodně sacharidů. Bohaté je ale na vlákninu, která přispívá ke snížení cholesterolu a pomáhá nám bojovat proti obezitě. Alergenem je jen u velice malého množství lidí.
  • Mandlové mléko: s lehce oříškovou chutí je vhodné pro přípravu dezertů, cereálií, polévek, ale také jako přídavek do kávy. Vyrobit si ho můžete snadno také doma. Je nízkokalorické a obsahuje antioxidanty, draslík, vápník a vitamín E.
  • Rýžové mléko: uvařená rýže se smíchá s vodou a enzymy a rozmixuje se. Tak vzniká rýžové mléko, u kterého se škrob změní na cukr, což způsobuje nasládlou chuť tohoto mléka. Jen zřídkakdy způsobuje alergie, ale má také malé množství bílkovin a hodně sacharidů. Častokrát je obohaceno o vitamíny, vápník a železo.
  • Kokosové mléko: hodí se do sladkých i slaných receptů a je méně kalorické, než kokosové mléko v konzervě. Tuku ale obsahuje více, než ostatní rostlinná mléka, přičemž má také méně bílkovin. Tuky jsou to ale zdravé – podporují funkci imunitního systému a oběhového systému.

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-najlepsze-roslinne-alternatywy-dla-mleka-krowiego,nId,5665226

Foto: Pixabay