Nárazová konzumace většího množství alkoholu škodí našemu zdraví
Blíží se Vánoce, tedy čas, ve kterém lidé popustí uzdu střídmosti a vrhnout se hlava nehlava na všechny dobroty, které si na slavnostní čas připravili. Přece to nevyhodí. Kromě jídla je to i alkohol, jenž budou prolévat svým hrdlem. A to nezřídka v množství, které není pro lidský organismus právě nejlepší. Co vám hrozí z nárazového pití?
Binge drinking
Ve vánočním období se jí a pije o sto šest. Lidé navštěvují příbuzné a většinou všude na návštěvách se nalévá alkohol. Dá si ho mnohdy i ten, kdo běžně jinak moc nepije. A protože je moderní nazývat věci pokud možno nejlépe anglicky, dneska si povíme něco o binge drinking neboli nárazovém pití. Lze ho charakterizovat jako příjem čistého alkoholu v množství větším než 60 gramů. Abyste si lépe představili, kolik to ve skutečnosti je, tak se jedná asi o 3 sklenice vína v krátkém čase za sebou.
Foto: Pixabay
Alkohol odstraňuje úzkosti a zábrany
V menším množství alkohol může mít pozitivní vliv na zdraví cév a srdce, a to především u starší generace, která si třeba po obědě dá 1 dl vína. Ale nárazové pití zvyšuje riziko vzniku rakoviny, onemocnění jater, infarktu i mrtvice a demence. Zde jde především o velké množství alkoholu, které je vypito naráz. Alkohol je velmi dobře přijímán sliznicemi, absorbuje se také v žaludku a dvanáctníku, a když doputuje do střeva, snadno přestupuje do krevního oběhu. Zde pak napodobuje účinek mnoha drog – odstraňuje zábrany a úzkost a vyvolává pocity vzrušení, kvůli čemuž je také vyhledáván.
Přetížení jater a poškození mozku
Nárazové pití je velkým zápřahem na činnost jater, které především alkohol odbourávají. Jejich enzymový systém bývá zahlcen a nestíhá detoxikovat. Toto přetížení jater vede pak k jejich poškození – k zánětlivým změnám, snížení jaterních funkcí, ke vzniku cirhózy nebo karcinomu. Časté nárazové pití však vede také k poškození mozku zničením neuronů, u dospívajících může negativně zpomalit růst čelních laloků, které se podílejí na rozhodování a složitých myšlenkových procesech.
Je smutným faktem, že Česká republika patří mezi pětici zemí s nejvyšší spotřebou alkoholu na světě. Ročně u nás každá osoba starší 15 let vypije téměř 12 litrů čistého lihu. Statistiky hovoří o tom, že spotřeba alkoholu se zvyšuje právě ve dnech pracovního volna.
Zdroj info: prevcentrum.cz, czso.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.