Naše zdraví mohou ohrožovat elektronická zařízení
Technika se vyvíjí a co bylo ještě nedávno v oblasti sci-fi, dnes je realitou. Týká se to také internetu a jeho možností – autonomní vozidla, 360stupňová videa, holografické telefonáty a projekce. Do jaké míry je však tento vývoj bez vlivu na lidské zdraví?
Internet věcí
Jak by se vám líbilo, kdybyste se večer vraceli unavení ze svého zaměstnání a díky internetu věcí (IoT) se spojíte se svým obydlím, kde se začnou chystat přípravy pro váš návrat? Světlo se rozsvítí, napustí se vana plná příjemně teplé vody a kávovar uvaří voňavou černou kávu, kterou si budete moci ihned po příchodu vypít. Toto všechno možné díky chytré síti 5G (pátá generace bezdrátových systémů). Ta nabízí až desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti, kvalitnější streamování živého obsahu a také lepší kvalitu videohovorů. Aby však mohla tato síť bezvadně fungovat, je zapotřebí vybudovat dostatečné množství vysílačů.
Pravda o škodlivosti 5G sítě
Asi i vy jste se již setkali s názorem, jak je síť 5G škodlivá – narušuje prý lidské DNA, může způsobovat deprese a nespavost, hynou kvůli ní včely i ptáci. Dokonce údajně může i za pandemii covid-19, takže v některých zemích již došlo k záměrnému ničení vysílačů 5G. Signál hůře prochází pevnými překážkami, jako jsou stromy nebo zdi, tudíž existence vyššího počtu vysílačů je nezbytná pro správné fungování 5G sítě. Objevují se proto spekulace, že se tím zvýší elektromagnetická frekvence. A ta je pro citlivé lidi zdrojem bolestí hlavy, pocitů malátnosti i nepříjemné nespavosti.
Mobil. Zdroj obrázku: Pixabay.com
Animovaný film „Elektro-Šok“
Biologické účinky elektromagnetických polí objasňuje animovaný vzdělávací film „Elektro-Šok“. Ten bude uveřejněn 17. října tohoto roku. Vychází z více než 300 odborných publikací a vše předkládá poutavě, srozumitelně. Je dlouhý 50 minut a ke zhlédnutí zdarma.
Vedoucí bio-elektromagnetického výzkumu z Kolumbijské univerzity Martin Blank je toho názoru, že buňky reagují na elektromagnetické pole jako na škodlivý podnět. Zároveň vyjádřil podiv nad tím, že legislativa na ochranu veřejného zdraví vůči tomu není zcela v souladu se současnou úrovní vědeckého poznání. Proto se rozhodl toto téma předložit do veřejné debaty. Související zdravotní rizika by totiž měla být veřejně známá. Jen tak je možné, aby mohli všichni moderní technologie využívat tak, aby jim pomohly v každodenním životě.
Síť 5G. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.