Natažený nebo natržený stehenní sval vyžaduje pozornost

Natržený sval

Každý sval je tvořený spoustou svalových vláken, která jsou sice pevná a zároveň elastická, nicméně neustále se povolují a hlavně napínají. Tím pádem může velmi rychle dojít k přetížení svalu a jeho následnému poranění. Stačí malé říznutí, píchnutí, anebo pocit jakoby šlehnutí větvičkou a malér je na světě. I proto se podíváme, kdy se jedná o natržený sval ve stehně, nebo jiných oblastech těla. Poznat bychom alespoň jakousi základní diagnostiku měli.

Kdy řešit vyšetření natrženého svalu

Příčiny natržení svalu mohou být různé, od alkoholu před pohybem počínaje a nepřirozeným pohybem konče. Jestliže i vy momentálně myslíte, že byste měli jít k lékaři, pak jste správně. Důvodem k vyšetření bývá nejčastěji velká krevní podlitina a také maximální ztuhnutí dané svalové oblasti. Zapomenout nemůžeme ani na velmi ostrou bolest v daném místě. Často přichází i obtíže s pouhou chůzí a běžnými pohyby, jež standardně zvládneme bez jakýchkoli obtíží.

Připravte se na vyšetření natrženého svalu

Jestliže cítíte poranění jakéhokoli svalu, je zapotřebí neprodleně ukončit pohybovou aktivitu, kterou jste začali. V opačném případě riskujete další komplikace, jež se mohou velmi záhy dostavit. Určitě nezkoušejte postižené místo rozhýbávat. Na počátku je zapotřebí aplikovat chlad, tedy ledovat postiženou oblast. Po nějakých 36 hodinách se naopak doporučuje její zahřívání. Jako optimální se jeví Priessnitzovy zábaly.

Průběh a doba léčení natrženého svalu

Natržený sval v rameni, natržený lýtkový sval, anebo poškozená oblast stehna se léčí individuálně a vše se odvíjí od míry poškození. Klasiku představují rehabilitace, fyzioterapie a moderní přístroje, které dokážou svaly uvolnit a pomoct jim v regeneraci. V každém případě se všechno neobejde bez odborníků v této oblasti.  Doba léčby se odhaduje okolo 10 až 20 dnů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.