Naučte se jíst hmyz – je to naše budoucnost!

Jedlý hmyz

V roce 2022 se v rámci České republiky podařilo přimět ke konzumaci hmyzích produktů zhruba 100 000 jedinců. Trh nenabízí pouze sušené hmyzí pokrmy v celku, ale navíc nabízí produkty s hmyzími proteiny, jako jsou chipsy, tyčinky nebo trojhránky.

Podle FAO (Organizace pro výživu a zemědělství) se předpokládá, že kolem roku 2050 dosáhne počet obyvatel na naší planetě 9 miliard, což může zdvojnásobit požadavky na výživu, protože současné výživové předpoklady nebudou lidstvu stačit. Odhaduje se, že spotřeba masa vzroste z 50 kg na obyvatele na 80 kg na obyvatele. Proto je třeba najít vhodnou alternativu pro stravování lidí a jedním z možných řešení je začlenění malých živočichů do lidského kalorického příjmu. Je velmi pravděpodobné, že se hmyz zanedlouho stane běžnou součástí naší stravy, a čísla to dokazují.

Neumíme se uskromnit

V současné době se v zemi vyskytuje více než 25 % zákazníků, kteří se naučili konzumovat sušený hmyz a jejich počet naštěstí roste. Například ve Francii je až 40 % jedinců příznivě nakloněno této stravovací alternativě. Každopádně Česká republika stále vede v počtu konzumace sušeného hmyzu na obyvatele.

I když čísla mluví pozitivně, stále je to málo. Bohužel je lidská populace nenasytná, a i když o tom neuvažujeme, zbytečně si každoročně zabíjíme betonem ornou půdu. Každý chce bydlet ve velkém domě, každý chce stavět skladiště a nikdo se neumí zabrzdit a říct, že má dost! Nikdo přitom nemyslí na to, že pole potřebujeme, že nás živí. Necháváme si zbytečně vybíjet chovy a ničit celé zemědělství, a to nejen u nás.

Proč jíst sušený hmyz?

Jedlý hmyz, který se dá jíst, má pro lidský organismus řadu blahodárných a zdraví prospěšných účinků! Nejenže poskytují kvalitní bílkoviny, ale obsahují všechny základní aminokyseliny, které jsou důležité pro stavbu a udržování tělesných tkání.

  • Kromě toho obsahují velké množství vitamínů skupiny B – zejména B12, který přispívá ke správné činnosti trávicího systému.
  • Cvrččí prášek obsahuje 10krát více vitaminu B12 než hovězina. Obsahuje vysoký podíl minerálních látek, jako je železo, vápník, draslík, sodík, měď nebo zinek.
Hmyzí protein
Foto: Pixabay
  • Konzumní cvrčci jsou skvělým zdrojem polynenasycených mastných kyselin a obsahují méně cholesterolu než maso. Konzumace hmyzu snižuje hladinu lipidů v krvi a může zabránit vzniku nepřenosných onemocnění (např. cukrovky, rakoviny atd.).
  • Hmyz je důležitým zdrojem vlákniny, která je pro naše tělo mimořádně prospěšná. Výborně čistí trávicí trakt a má preventivní vliv proti rakovině tlustého střeva.
  • Mimo jiné dodávají tělu základní zdravé tuky, které pomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu, a tím zajišťují funkce našeho srdce. Hmyz rovněž obsahuje až pětkrát více omega-3 mastných kyselin než losos!

Chov hmyzu je ekologicky příznivý a jejich nároky na vodu a živiny jsou ve srovnání s běžnými zvířaty zanedbatelné. Nadměrné využívání vody je obecně spojeno se zemědělstvím. Například na dodání 1 kg masných bílkovin se spotřebuje až 22 000 litrů vody, na 1 kg vepřového masa 3 500 litrů vody, na 1 kg drůbežího masa 2 300 litrů vody a na 1 kg cvrččího masa spravedlivý 1 litr vody. Snižování využití masa je nejdůležitějším problémem udržovatelnosti a je nevyhnutelnou součástí naší budoucnosti.

Zdroje info: feedit.cz, denik.cz, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666833522000776

Náhledové foto: Pixabay