Naučte se pracovat se stresem. Zprávy si dávkujte po troškách a věnujte se něčemu, co vám činí radost
Kdo by si pomyslel, že může přijít ještě něco horšího než koronavirová pandemie. Většina lidí se už určitě těšila na to, že covid-19 udělá pápá a stane se z něho endemická nemoc, se kterou se naučíme žít, a život se vrátí do normálních kolejí. Ruský prezident ale do toho hodil vidle a rozhodl se vojensky napadnout sousední Ukrajinu, čímž způsobil mnoha milionům lidí další stres. Jak se s ním vypořádat?
Nehltejte informace z bojů 24/7
I když nežijeme zrovna ve válečné zóně, dění na Ukrajině se dotýkají téměř každého z České republiky. Málokdo může zůstat lhostejný vůči výhrůžkám prezidenta Putina, jež se týkají jaderných zbraní. Stres z covidu-19 nahradil stres z hrozící války. Informace o jejím průběhu máme téměř jako z přímého přenosu díky sociálním sítí a válečným zpravodajům, kteří jsou na místě bojů.
Podle psychiatrů je určitá míra informovanosti důležitá, aby člověk netrpěl úzkostmi z neznámého. Všeho ale moc škodí. Rozhodně není dobře sledovat zprávy 24/7, ale spíše si je dávkovat po troškách. Úplně postačí si jednou denně přečíst nebo poslechnout, co je ve světě nového.
Foto: Pexels
Jak poznáte, že jste ve stresu
Mezi příznaky stresu patří hlavně chronická únava a poruchy spánku. Mohou se objevit bolesti hlavy, změny libida, zhorší se akné a člověk trpí častější nemocností – více se na něho chytá běžné nachlazení, protože jeho imunitní systém je v důsledku stresu oslabený. U někoho může dojít k zažívacím problémům, ke změně chuti k jídlu, zrychlí se mu srdeční tep nebo se více potí. Ruku v ruce s tímto přichází deprese a úzkosti. To už ostatně známe z koronavirové pandemie, která je ve znamení zvýšených psychických potíží obyvatelstva.
Jak se se stresem vyrovnat
To, že zvedla velká vlna humanitární pomoci ukrajinským uprchlíkům, má také svůj důvod. Lidé potřebují mít pocit, že dělají správnou věc, která jim pomáhá s pocity stresu a beznaděje z toho, že běh světa nejsou schopni sami ovlivnit. Proti stresu lze účinně bojovat i fyzickou aktivitou. Někomu pomáhá uklidit si v bytě, jinému procházka na čerstvém vzduchu, další se věnuje joggingu. Výborná je i meditace. Je třeba myslet na to, že stres negativně působí na lidské zdraví, a je proto velmi důležité se s ním naučit pracovat. Dělejte se malé radosti, které vám přinesou do života vzpruhu.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/emotional-symptoms-of-stress#compulsive-behavior
Náhledové foto: Pexels
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.