Naučte se soustředit – užitečné metody pro zlepšení pozornosti a koncentrace

žena

Život v moderním světě je plný rušivých vlivů. Neustále se ocitáme pod palbou informací, což má vliv na naši pozornost a schopnosti soustředění. Představíme vám techniky pro zlepšení koncentrace a řekneme si, jaký vliv má na pozornost kratom.

Jak funguje lidská pozornost?

Jako pozornost (lat. prosexie) označujeme zaměřenou a soustředěnou duševní činnost na objekt nebo děj. Hlavní funkcí procesu je pouštět do podvědomí omezené množství informací. Díky ní si mozek z okolí vybírá podněty, které potřebuje.

Pozornost má ovšem svoje limity. V případě přehlcení podněty dochází k poruchám pozornosti. Jakmile se mozek dostane pod tlak informací, postupně se od nich odpoutává a zpracuje pouze zlomek toho, co má k dispozici.

Společně s odpoutáním pozornosti přichází rozptýlení. Důvody rozptýlení málokdy přichází samostatně, což celý problém jen prohlubuje. Mezi příčiny rozptýlení řadíme:

  • osobnostní předpoklady (např. temperament),
  • nevhodný styl učení,
  • únavu,
  • stravu s nevyváženým poměrem omega 3, 6 a 9 mastných kyselin,
  • zdravotní komplikace (např. hypertenze).

Prostředky ke zlepšení pozornosti

Pozornost, potažmo maximální objem mozkem přijatých informací, lze trénovat. V poslední době patří mezi populární prostředky přírodní povzbuzovače, jako je kratom – účinkykratom – účinky fungují tak, že krátkodobě zvýší pozornost a umožňuje lepší koncentraci na učení nebo práci.

Kratom je psychotropní bylina původem z jihovýchodní Asie, která ovlivňuje psychiku a duševní procesy. Ve vyšších dávkách má sedativní účinek. V malém množství ale zlepšuje koncentraci a zvyšuje pozornost.

KratomKratom se obvykle konzumuje rozpuštěný v tekutině, kdy dochází k uvolnění acetylcholinu. Tento neurotransmiter sehrává významnou roli při zvyšování koncentrace. Pozitivně také působí na tlumení bolesti a zlepšování paměti.

Další možností, jak zlepšit pozornost, jsou dechová cvičení, která původně vychází z meditace a jógy. Jednoduché cvičení ale zvládnete i na kancelářské židli.

  • Zavřete oči a uvolněte se.
  • Pomalu se nadechněte nosem.
  • Jakmile ucítíte naplněné plíce, zadržte na 2 vteřiny dech.
  • Pomalu vydechněte nosem.
  • Celý proces alespoň třikrát zopakujte.

S pozorností souvisí také kvalitní spánek. Během spánkové deprivace dochází k poklesu nálady, zhoršení paměti a k poruchám pozornosti. Většina z těchto poruch přitom přetrvává i v případě povzbuzení stimulanty, jako je kofein a kratom.

Vytvořte si efektivní pracovní a studijní prostředí

Významným činitelem pro zlepšení pozornosti je prostředí. Organizace pracovního a studijního místa je klíčová. Pořádek dělá nejen přátele – pobyt v organizovaném prostředí zlepší vaši koncentraci.

Pozor si dejte na akustiku, větrání a světelné podmínky. Správná kombinace těchto faktorů vede ke snížení únavy a pomáhá předcházet přeplnění mozku informacemi. Vaše podvědomí se díky tomu koncentruje pouze na vjemy, které skutečně potřebuje.

Optimální studijní podmínky si každý stanovuje jinak. Stejně tak jako někomu vyhovuje při studiu hudba a jiný potřebuje naprostý klid. Pokud tedy na sobě pozorujete snížení koncentrace, věnujte pozornost vnějším podmínkám a postupně je optimalizujte.

Metody ke zlepšení koncentrace jsou různého druhu – od přírodních doplňků stravy přes dechová cvičení a optimalizaci prostředí, ve kterém se vyskytujeme. Souvisí s informačním přetlakem, který vede k přeplnění podvědomí. Mozek je naštěstí tak trochu jako sval, a tak můžete správným tréninkem vaši pozornost zlepšit.

Zdroje info: Autor, greenherbs.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.