Návštěvy u zubaře: většina Čechů je zanedbává. Do které skupiny patříte vy

Zubař

Chodíte každý rok minimálně jednou k zubaři? Pokud ano, patříte do skupiny, která v České republice tvoří bohužel jenom jednu třetinu. Průzkum byl proveden na celkem 1 000 respondentech, výsledky jsou zarážející. Podle odborníků bychom totiž měli zubaře navštěvovat alespoň dvakrát za rok. Přitom většina z nás tak nečiní ani jednou za rok. Vyšetření u zubaře skutečně patří k těm málo příjemným, kterým se rádi vyhýbáme my i naše děti. Nicméně ústní hygiena je velice důležitá, stejně jako kontrola u zubaře.

Dostupnost je důležitá

Z průzkumu nadále vyplývá, že častěji chodí k zubaři lidé s vyšším vzděláním. Zároveň platí, že čím jsou lidé starší, tím méně navštěvují svého dentistu. Lidé žijící ve velkých městech chodí k zubaři častěji, zřejmě kvůli tomu, že je zde dentistů více a dostupnost k nim je dobré. Lidé, kteří žijí v menších městech či vesnicích nemají možnost navštěvovat místního dentistu, a tak ústní hygienu zanedbávají. Dostat se k zubaři pro ně může být časově náročné.

Zubař

Foto: Pixabay

Vytíženost zubařů

Najít si nového zubaře může být dnes celkem problém, protože většina z nich již má „plný stav“. To znamená, že na nejbližší termín si musíte počkat poměrně dlouho. Akutní případy mají samozřejmě před preventivními prohlídkami přednost, což jen nadále komplikuje situaci. Dalším problémem je to, že dentální hygiena není hrazena ze zdravotního pojištění, takže zejména problémové pacienty může vyjít poměrně draho.

Platba u zubaře

Pojišťovny hradí až dvě preventivní prohlídky za rok. Nicméně týká se to jen zdravotních prohlídek, nikoli samotného zákroku. Někdy vám zubař najde kaz – za plombu a provedenou práci už musíte zaplatit. Taktéž pokud se rozhodnete pro speciální čištění chrupu u zubaře či jiné zákroky, ať už kosmetické nebo zdravotní.

Nejedná se pouze o estetický zákrok

Návštěva zubaře neznamená mít pouze krásné zuby. Zanícené dásně nebo různé infekce, které může zubní lékař odhalit ve vaší ústní dutině, se krevním řečištěm mohou dostat do celého těla a způsobovat různé nemoci. U těhotných žen může například dojít k potratu.

Zdroj: https://www.zdravezpravy.cz/2021/08/22/dve-tretiny-cechu-zanedbavaji-dentalni-hygienu/

Foto: Pixabay