Nebezpečí mozkové mrtvice. Jak na ni?

Mrtvice

Mozková mrtvice je jedno z nejvíce nebezpečných onemocnění, které nás může postihnout. Již po několika minutách se může dostavit trvalé poškození mozku a tak je velice důležité být připraven a včas na vše reagovat. Dalším důležitým bodem může být úplné předcházení problému – tedy prevence. Na oba aspekty ochrany při mozkové mrtvici se dnes podíváme.

Nebezpečné mávnutí rukou

Jak tedy předcházet mozkové mrtvici? Samozřejmě dodržovat zásady zdravého životního stylu. To znamená pestrou ne příliš tučnou a slanou potravu, nekouřit a nepřehánět to s alkoholem. Klasika. Velice nebezpečné na mozkové mrtvici je ale fakt, že nebolí, a proto se často nepřikládá k příznakům tak velká pozornost. Ono pomyslné mávnutí rukou pak může mít nedozírné následky. Takovými příznaky je například brnění rukou či ztráta citu v dolních končetinách. Dále například vypnutí svalů v polovině obličeje, problémy s rovnováhou nebo třeba špatná artikulace. Paradoxně při zjevení těchto příznaků je největší šance, pro úspěšnou léčbu. Stačí vyhledat neurologa a zajít na vyšetření. Pokud se zjistí vyšší riziko mrtvice, zavádí se některé bezpečné a rychlé zákroky, které jsou v boji s mrtvicí velice důležité.

Vyvrcholení onemocnění

Toto onemocnění je však známé a typické díky onomu rychlému a náhlému projevu – tedy apoplexii. Tento projev neboli úder může znamenat dvě cévní mozkové mrtvice. Asi u 80% pacientů jde o takzvanou ischemickou mozkovou mrtvici. Dochází k zúžení mozkové tepny díky trombu (krevní sraženině). Přerušuje se průtok krve, která zásobuje kyslíkem mozek. U asi 20% postižených se může objevit i další druh – hemoragickou mrtvici. Zde dochází ke krvácení do mozku kvůli poškození tepen. Ty bývají obvykle nekvalitní z důvodu vysokého krevního tlaku.

Nejdůležitější je rychlost

Při cévní mozkové příhodě je nutná velmi rychlá pomoc, protože již po pěti minutách dochází k nedostatku živin a zejména kyslíku v mozku, což může být velice nebezpečné. Hlavně z hlediska již zmíněných trvalých následků. Důležité je tedy ihned zavolat záchrannou službu a dbát jejich pokynů. Po převezení postiženého do nemocnice se lékaři snaží obnovit průtok krve do mozku. U většiny lidí stačí píchnout člověku do žíly látku, která sraženinu rozpustí. Jedná se o metodu systémové trombolýzy. Jde však aplikovat jen do 4,5 hodiny po úderu. Při větším postižení přichází na řadu invazivní zákroky, které spočívají v co nejrychlejším mechanickém odstranění sraženiny. 

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.