Nechejte si zkontrolovat funkci srdce bezbolestnou metodou
Echokardiografie je ultrazvukové vyšetření používané ke kontrole struktury a činnosti srdce. Dokáže rozlišit řadu stavů, jako je například onemocnění chlopní nebo srdeční selhání. Kromě běžné echokardiografie s ultrazvukovým vyšetřením se k získání přesnějších informací provádí také jícnovým vyšetřením, při němž se štíhlá trubička se sondou zavede přímo do krku a jícnu.
Kdy vás lékař pošle na echokardiografii?
K zobrazení srdečních přepážek, komor a chlopní se používá echo vyšetření, které vyhodnocuje jejich činnost. Dopplerovská echokardiografie může také měřit krevní proudění v několika oblastech srdce. Lékař využívá ultrazvukové vyšetření k zobrazení různých částí srdce a srdečních chlopní a k průzkumu užitečnosti srdečních chlopní a komor, rozšíření částí srdce, tloušťky srdeční přepážky a pohyblivosti srdce.
Lékař vás pošle na vyšetření při podezření na:
- nedomykavost a jiná onemocnění chlopní,
- rozšíření srdce nebo jeho segmentů,
- zúžení cév
- srdeční selhání
- kontrola srdečního šelestu
- kontrola vrozených srdečních onemocnění
- vyšetření srdce po srdečním záchvatu
- po onemocnění revmatickou horečkou
- podezření na další srdeční nemoci
Průběh vyšetření
Při obyčejném vyšetření srdce ležíte klidně na boku nebo na zádech. Odborný lékař aplikuje na hrudník ultrazvukový gel a poté umístí sondu na jednotlivé části hrudníku. Nejvíce se kontroluje přední část hrudníku na mečovitém výběžku, dolní okraj žeber v blízkosti lopatky nebo krční jamky. Každou chvíli vás může lékař požádat, abyste změnili polohu nebo se zhluboka nadechli a vydechli. Vyšetření nevyžaduje žádnou neobvyklou přípravu a trvá v průměru 30 minut.
Jícnové vyšetření srdce
Během tohoto vyšetření se do úst pacienta vpraví znecitlivující látka, která usnadní vpravení sondy do krku a jícnu a potlačí dávivý reflex. Do krku je následně zavedena štíhlá hadička s malou sondou a lékař bude po celou dobu pozorovat obrazovku, aby mohl sledovat srdce přes jícnovou stěnu. Samotné vyšetření trvá cca 30 minut a během vyšetření byste neměli pociťovat žádné bolesti ani potíže s dýcháním. Na vyšetření jícnu byste měli přijít s vyprázdněným žaludkem a váš lékař vám poskytne potřebné informace o provedení kontroly. Po vyšetření byste neměli zhruba hodinu nic jíst ani pít a můžete pociťovat mírnou bolest na hrudi.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558940/, https://echo.biomedcentral.com/
Náhledové foto: Pixabay