Nedostatek draslíku v těle ovlivňuje svalovou hmotu
Trpíte svalovou ztuhlostí, čas od času se setkáváte se svalovými problémy a bojujete s únavou? Na vině může být hladina draslíku v krvi, což může způsobit nepříjemné bušení srdce, žaludeční problémy nebo výkyvy nálady. Vzhledem k tomu, že tato složka je pro fungování organismu zásadní, neměli byste její nedostatek nikdy brát na lehkou váhu. V každém případě si dávejte pozor na příliš vysoké hladiny draslíku.
Draslík
Draslík neboli kalium (K) je velmi důležitou složkou ze skupiny alkalických kovů. V každém případě je rozhodující složkou mořské vody, nachází se ve všech podzemních minerálních pramenech a je jednou z hlavních prvků v živých organismech, které bez něj nemohou náležitě fungovat. Ačkoli se v souvislosti s dobrým zdravotním stavem pravidelněji uvádějí jiné látky, jako je vitamin C nebo hořčík, udržování přiměřené hladiny draslíku v krvi je pro člověka skutečně zásadní. Je to třetí nejhojnější minerál v lidském těle, přičemž 98 % z něj se nachází v buňkách.
Z toho 80 % se nachází ve svalových buňkách a zbývajících 20 % v kostech, játrech a červených krvinkách. Draslík je zásadní pro správné fungování lidského těla, protože přispívá k udržení zdravého vnitřního prostředí. Působí jako elektrolyt, který se ve vodě rozkládá na ionty schopné vést energii. Blízkost elektrolytů v lidském těle ovlivňuje řadu životně důležitých schopností, včetně přenosu nervových vzruchů mezi buňkami. Hladinu draslíku v krvi kontrolují ledviny.
Jaké jsou účinky draslíku?
Draslík má pro lidské tělo zásadní význam, protože se podílí na správném fungování všech buněk a tkání. Vedle sodíku, hořčíku a vápníku udržuje v těle ideální hladinu vody. Přibližně 60 % těla tvoří voda, přičemž více než 40 % této tekutiny se nachází uvnitř buněk a zbytek je obsažen v krvi, míše nebo v prostoru mezi buňkami.
Je to množství vody uvnitř buněk a ve vnějším prostředí, které ovlivňuje koncentraci elektrolytů. Draslík se sodíkem a dalšími složkami v těle pomáhají upravovat tekutiny a udržovat ideální poměr vody v tkáních. V případě, že se vyskytne problém, dochází k vyprahlosti a nedostatečná úprava tekutin může navíc nepříznivě ovlivnit stav ledvin nebo srdce.
- Udržuje správnou funkci kardiovaskulárního systému
- Umožňuje přeměnu krevního cukru na glykogen
- Prevence proti poškození ledvin
- Je důležitý pro správné fungování nervové soustavy
Draslík získáte přírodním způsobem
Draslík se skutečně vyskytuje v životním prostředí, ale budete jej moci také objevit v mnoha potravinách, které jsou součástí vašeho jídelníčku. Mezi nejbohatší zdroje draslíku v tomto případě patří:
- ovoce (banány, jablka, pomeranče, hroznové víno, datle)
- sušené ovoce (meruňky, fíky, datle)
- zelenina (hrášek, rajčata, květák, kapusta, špenát)
- obiloviny
- ořechy
- sója
- brambory
- fazole
- avokádo
- houby
- vejce
- hamburger
- losos, sardinky
- černý čaj a káva
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3650509/, https://ods.od.nih.gov/factsheets/Potassium-HealthProfessional/
Náhledové foto: Pixabay