Nehty mohou vyprávět. Například o tom, jaké máte nemoci
Nehty nemají pouze estetickou funkci. Podle jejich stavu můžete odhalit mnohé o svém organismu. Například, že můžete trpět některými nemocemi. Pokud nosíte trvale nabarvené nehty popřípadě si necháváte dělat nehty umělé, přicházíte o výhody, kdy můžete poznat, že se s vámi něco děje. Pod barvy nevidíme a navíc dlouhodobé nošení umělých nehtů se může podepsat na jejich stavu – a to většinou negativně.
Nehty podle zbarvení
Leccos vám může napovědět samotné zbarvení nehtů:
- Žluté nehty: Pokud si všímáte, že se vaše nehty zbarvily do žlutavé barvy, pak se zřejmě potýkáte s plísňovou infekcí. Její léčba by měla být zahájena co nejrychleji, protože plísně se rychle šíří a váš stav se může zhoršovat. Léčba pokročilé infekce trvá mnohem déle a může být i náročnější, než když plíseň podchytíte hned v zárodku. Žlutě se nehty zbarvují ale též vlivem stárnutím, s plicními problémy (způsobené kouřením) nebo používání nekvalitních akrylových laků.
- Bílé nehty: Bílé zbarvení nehtů, které je navíc doplněné růžovým pruhem nahoře by vás mělo okamžitě postavit do pozoru. Může být totiž známkou srdečního selhání, selhání ledvin, cukrovky a problémů s játry (jako je hepatitida nebo cirhóza). Zjistěte si, jaké jsou další příznaky těchto onemocnění. Pokud máte podezření na některé z nich, utíkejte k lékaři.
- Bledé nehty: Příliš bledá barva nehtů může znamenat, že se potýkáte s anémií, čili nedostatkem železa v krvi. Způsobené ale mohou být též problémem s krevním oběhem. V každém případě je dobré navštívit lékaře.
- Červeně zbarvené nehty: Červené zabarvení zejména po stranách nehtů a v oblasti kůžičky může být známkou autoimunitního onemocnění, které označujeme jako lupus.
- Modré nebo fialové nehty: jsou známkou nedostatečného prokysličení, což může znamenat potíže s krevním oběhem.
- Hnědé nehty: toto zbarvení může znamenat potíže se štítnou žlázou nebo nedostatek některých živin.
Stav nehtů
Kromě zabarvení se na nehtech mohou objevit různé deformace, které nám také mohou leccos napovědět:
- Křehké a roztřepené nehty: mohou souviset s hypotyreózou (nedostatečná funkce štítné žlázy), ale také s nedostatkem vitamínu A, C a B7. Důvodem ale může být nadměrné používání odlakovače.
- Vertikální pruhy, které se dají nahmatat: podobně jako vrásky se jedná o příznak stárnutí. Důvodem může být i nedostatek vitamínu B12.
- Horizontální pruhy, které jsou hmatatelné: obvykle jde o mechanické poškození nehtu, někdy se projeví i při vysoké horečce.
- Důlek v nehtech: může jít o kožní problémy, jako je lupénka, ekzém a dermatitida.
Zdroje info:
https://www.weirtonmedical.com/blog/how-your-fingernails-can-show-signs-of-disease/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4375768/
Foto: Unsplash