Nehty: Všímejte si jejich změn, abyste předešli problémům

Onemocnění nehtů 2

Nehty jsou často přehlíženou částí lidského těla, zejména u mužů, ale ruce jsou jednou z hlavních věcí, které si všímáme u druhých. U žen se vždy očekávají upravené nehty. Šokující je, že až 20 % populace trpí různými infekcemi nehtů, které vedou k jejich poškození nebo úplnému zaniknutí. Jak tedy správně rozpoznat a léčit onemocnění nehtů?

Prvním z problémů je Onycholýza

Onycholýza je charakterizována oddělením nehtu od nehtového lůžka. Často se jedná o projev kožního onemocnění, infekce nebo poškození. Během prvních minut se projevuje bílými skvrnami, které se neustále zvětšují, dokud se nehet neoddělí. Při onycholýze je nezbytnou součástí léčby evakuace odstranění umělého nehtu, zastřižení vašeho pravého nehtu na co nejkratší délku a proplachování dezinfekcí. V případě, že se léčba zanedbá, může se onycholýza rozšířit na další nehty, které jsou někdy operativně odstraněny.

Dalším nejčastějším je Psoriáza

Onemocnění nehtů zvané psoriáza je onemocnění, které nejčastěji vzniká v důsledku vzniku lupénky. Nejcharakterističtějšími projevy tohoto onemocnění jsou změny barvy nehtů, vznik jamek a oděrek. Mezi další příznaky patří rozpadání nehtů nebo onycholýza. Léčba lupénky je pravidelně zanedbávána, přestože se jedná o dlouhodobou léčbu, která vyžaduje značnou vytrvalost. Pro léčbu by se měly zásadně používat předměty s vitaminem A, vitaminem D3, močovinou a salicylovou kyselinou.

Kvasinkové onemocnění

Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje na nehtech na nohou a je způsobeno kvasinkovým onemocněním zvaným Candida. Nejčastěji se přenáší v bazénech, saunách nebo cvičebních centrech. Nejvíce vyskytovanými projevy tohoto onemocnění jsou – změna barvy nehtů, otoky a bolesti. Pacientům jsou nejpravidelněji předepisovány položky obsahující azol, alloamin a antimikrobiální látky. Při pokročilém kvasinkovém onemocnění přichází na řadu itrakonazol, flukonazol nebo terbinafin…

Onemocnění nehtů
Foto: Pixabay

Bolestivé zarůstání nehtů

Zarůstání nehtů ovlivňují dvě věci – dědičné vlastnosti a nevhodná obuv. Okraje nehtu rostou do jemné kůže nehtu, která je po stranách nehtu. Ta je často bolestivá na dotek, zarudlá a oteklá. Zarostlý nehet není jen nevkusný a fyzicky odpudivý, ale nese s sebou i vysokou pravděpodobnost infekce. V rámci lehkého případu je adekvátní asistence pedikérky a oplachování nohou v teplé vodě. V extrémních případech je jedinou volbou chirurgické odstranění, při kterém se nehet vytrhne.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8140694/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6471628/

Náhledové foto: Pixabay