Nejčastější chyby při sprchování ničící vaši pokožku
O svém každodenním sprchování pravděpodobně příliš nepřemýšlíte. Jde o otázku každodenní rutiny. Možná se ale nesprchujete tak, jak by bylo zdrávo. Vaše pokožka může trpět. Po osprchování může být suchá a svědící. Mnohdy bývá dokonce hodně náchylná infekci. My se proto na nejčastější chyby při sprchování podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.
Příliš horká voda
Suchá, svědící pokožka? Může za to horká voda tekoucí ze sprchové hlavice. „Pokud z ní vychází spousta páry, pak je to známkou toho, že je vaše sprcha příliš horká,“ říká Melissa Piliang, MD, dermatoložka na Clevelandské klinice. Kromě vysušení pokožky varuje Dr. Piliang, že horké sprchy mohou způsobit vznik ekzému.
Nemusíte se úplně vzdát parních sprch. Chcete-li dosáhnout stejného uklidňujícího účinku, doporučuje Dr. Piliang nechat nahromadit páru, než vstoupíte pod vodu. „Nejprve si zapněte sprchu tak horkou, jak chcete,“ vysvětluje. „Nechte to tam pěkně zapařit a zahřát a poté, co se to všechno zahřeje, snižte to na příjemnou teplotu a pak hurá dovnitř.“ Tímto způsobem si můžete užít teplo bez podráždění pokožky.
Sprchová hlavice: Zdroj obrázku Pixabay.com
Používáte zbytečně drsné mýdlo
Možná se vám bude líbit ten pískově čistý pocit, který pramení z čištění pokožky, ale mýdla s antibakteriálními látkami nebo drsnějšími čisticími prostředky mohou způsobit více škody než užitku.
Nepříjemný pocit nastane, když byly z pokožky odstraněny všechny přírodní oleje. Bez této bariéry je vaše pokožka ještě více vystavena horké vodě, silnému větru a dalším faktorům, které ji vysušují.
Pozor na triklosan
A co víc, triklosan, antibakteriální přísada používaná v některých mýdlech, souvisí s vážnějšími zdravotními problémy. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) tvrdí, že tato složka není pro člověka toxická, ale studie na zvířatech naznačují, že triclosan může měnit hladinu hormonů. Jiné laboratorní studie spojily chemickou látku s přispěním k rozvoji rezistence na antibiotika.
Dr. Piliang doporučuje vynechat antibakteriální mýdla ve sprše a hledat výrobky, které jsou bez vůně a obsahují přidané zvlhčovače. Kůže každého člověka je jiná, takže možná budete muset vyzkoušet několik různých produktů, abyste našli ten pravý pro vás.
Pravidelně nečistíte holicí strojek
Žiletky mohou sbírat bakterie z vaší pokožky a poté se ve vlhku a temné sprše množí více choroboplodných zárodků. Proto je třeba strojek před každým použitím opláchnout horkou vodou.
„Když použijete holicí strojek, můžete si zjevně udělat škrábnutí a říznout se, ale holicí strojek také způsobí velmi mikroskopické trhlinky v pokožce, které mohou být vstupním místem pro bakterie nebo houby,“ dodává Dr. Piliang. Žiletku byste měli vyměnit přibližně jednou týdně.
Zdroj dat: health.com/mind-body/5-shower-mistakes-that-can-wreck-your-skin
Sprchování: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.