Nejčastější příčiny bolesti svalů
Svalová soustava je nesmírně důležitou součástí lidského těla. Jsou to právě svaly, jež dokážou proměnit energii pocházející z živin v různé druhy pohybu. Svalová vlákna fungují tak, že se dokážou svaly stáhnout a naopak kontrahují. Díky tomu umí zajistit jednak pohyb jednotlivých součástí našeho organismu a jednak také udrží polohu samotného těla. V něm máme obrovské množství svalů, které spolu umí skvěle kooperovat. Čas od času ovšem bolí, a to nepříjemně. Jaké jsou příčiny této bolesti? Na to se zaměříme v tomto článku.
Bolest svalů z únavy
Asi nejčastěji bolí svaly po vykonávání nějaké fyzicky náročnější činnosti. Ať už jdete běhat, hrát tenis, kopanou anebo řešíte jakoukoli jinou aktivitu, připravte se na odezvu v podobě bolesti svalů. Může za to do určité míry únava. Vzpomenout bychom ale měli i nevhodné podmínky typu tvrdého povrchu nebo nesprávné obuvi. V neposlední řadě se bolest svalů stupňuje i v závislosti na věku konkrétního člověka. Je jasné, že mladí lidé pociťují bolesti svalů mnohem méně.
Životospráva a správné držení těla hrají prim
Nesmírně důležitá je i životospráva. Styl života nelze opomenout. Bolesti svalů se mnohem méně dostavují u lidí, kteří je zpevňují a snaží se pracovat se svým tělem. Musí to ovšem také umět. Jednostranné zatěžování svalových partií vede k oslabení svalstva nebo ke zkrácení svalových vláken. Tělo by mělo být ve správné poloze při nejrůznějších činnostech.
Fyziologické příčiny bolesti svalů
K bolesti svalů dochází kvůli hromadění kyseliny mléčné ve svalstvu. Za nepříjemnosti mohou i mikroskopické trhlinky, jež jsou důsledkem nadměrné námahy. Co se týká samotného příchodu bolesti, je třeba počítat s prodlevou po pohybové aktivitě v době trvání zhruba 24 až 48 hodin. Chtěli byste se dozvědět o bolesti svalů více? Podívejte se na http://www.olfen.cz/bolest-svalu.php.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.