Některé vnitřnosti jsou zdravé a levné. Nevyhýbejte se jim!
Existuje spousta lidí, kteří nemají rádi vnitřnosti. Přitom nemusí jít jen o takové kusy, které „smrdí“ nebo mají „pachuť“. Například taková srdce jsou kusem téměř libového masa. A navíc za velice dobrou cenu! Neobliba vnitřností spočívá také v tom, že syrové nevypadají vůbec vábně. Pokud se je ale naučíte připravovat a vhodným způsobem servírovat, uvidíte, že si pochutnáte!
Vnitřnosti zvířat
Vnitřnosti můžete jíst z různých zvířat. Nejčastější jsou vepřové vnitřnosti, koupit si ale můžete také hovězí, kuřecí, krůtí, husí či dokonce králičí. Může jít o srdce, plíce, jazyk, játra, ledviny, žaludky a spoustu dalšího. Můžeme je péct, smažit, dusit i vařit. Připravovat se dají jen jako doplněk jídla (například nakrájené v polévce) nebo jako hlavní chod (srdce na smetaně). Pokrmy z nich mohou být velmi chutné.
Foto: Pixabay
Játra
Játrové knedlíčky nebo játrová paštika? Obojí je velice dobré. Pokud až tak neholdujete chuti jater, pak můžete jejich chuť doplnit bylinkami nebo dokonce ovocem, jako jsou třeba brusinky. Játra si můžete koupit z různých zvířat. Za delikatesu jsou považována husí a králičí játra. Tento orgán obsahuje velké množství vitamínů, jako je vitamín A, B (zejména B2, B3 a B12), a minerálů (zinek, hořčík, železo).
Plíce
Také plíce mohou být zdrojem cenných živin, jako je železo, fosfor či vápník. Jejich použití není tak známé, jako u jater. Velmi známé jsou například plíčky na smetaně čili pajšl. Používají se také do domácího prejtu. Osmažit je můžete ale také v trojobalu nebo nějakém bylinkovém těstíčku.
Ledviny
Zde může někomu vadit právě ona pachuť. Někteří ale ledviny právě díky této chuti milují! Ledviny jsou zdrojem bílkovin, vitamínu A a B. Pokud máte problémy se svými ledvinami, doporučuje se konzumace zvířecích ledvinek, protože jsou klíčové pro stavbu a regeneraci lidských ledvin.
Srdce
Srdce si oblíbili i ti, kteří jinak vnitřnosti nemusí. Kromě toho, že dobře chutná, obsahuje takové užitečné látky, jako je koenzym Q10. Jedná se o antioxidant, který chrání před předčasným stárnutím buněk. Z tohoto důvodu je prospěšné konzumovat především hovězí srdce.
Brzlík
Brzlík patří k opomíjeným vnitřnostem, rozhodně je ale velice chutný. Problém je s tím, že spousta lidí neví, jak jej připravit. Brzlík se dá jen tak opéci na másle. Konzumace brzlíku je důležitá pro imunitní systém člověka. Pokud se tedy potýkáte se slabou imunitou, víte, co zařadit do svého jídelníčku.
Zdroje info:
https://www.rodzinazdrowia.pl/nie-lubisz-podrobow-warto-sie-do-nich-przekonac
https://www.terrapotheka.cz/Proc-jist-vnitrnosti-b80045.htm
https://www.nature.com/articles/d41586-020-00203-4
Foto: Pixabay