Nemoc, která vyžaduje trpělivost a změnu životního stylu
Objevilo se vašemu dítěti na pokožce zarudlé ložisko, které šupinatí nebo mokvá a silně svědí? Téměř na sto procent si můžete být jistí, že půjde o atopický ekzém neboli atopickou dermatitidu. Toto velice časté chronické zánětlivé onemocnění trápí 15–20 % kojenců a batolat a až 12 % dětí v předškolním a školním věku.
Ložiska se objevují v podkolenních a loketních jamkách, na zápěstí, v obličeji (víčka, okolí rtů, tváře), na krku, v horní části hrudníku, někdy i ve vlasaté části hlavy.
může mít podobu drobné vyrážky, pupínků, jindy je ložisko suché a šupinatí. V kůži se objevují drobné trhlinky. Vždycky silně svědí.Kočičí srst, citrusy, ale i silné emoce
Kůže reaguje na podněty, které ji dráždí a vyvolávají reakci. Původ nemoci je geneticky daná zvýšená citlivost pokožky, u níž je narušena přirozená odolnost (bariéra) při pronikání nejrůznějších látek. Pokožka je sušší a zvýšeně imunologicky reaguje na podráždění cizími látkami. Spouštěčem reakce nejčastěji bývajínejrůznější alergeny (zvířecí srst, pyly, roztoči), dráždivé pokrmy a nápoje, změny v jídelníčku, podráždění pokožky dotykem s látkou (vlna, umělá vlákna), cigaretový kouř, mýdla a další kosmetické přípravky s obsahem alkoholu, prací přípravky s enzymy, silný chlad nebo naopak horko a hormonální výkyvy u žen spojené s menstruačním cyklem, těhotenstvím a menopauzou.
Genetické dědictví
Pokud má jeden z rodičů jakékoli alergické onemocnění, je riziko atopického ekzému u dítěte 20–40 %. U obou rodičů alergiků stoupá riziko na 40–60 % a pokud jste atopici, nebo jste jako děti atopickým ekzémem trpěli, váš potomek má pravděpodobnost výskytu stejného problému 60–80 %.
Neustálé střídání fáze klidu a vzplanutí
Atopická dermatitida patří mezi celoživotní chronická onemocnění kůže, pro které je typické střídání fází klidu (remise) a vzplanutí (exacerbace). Období klidu je různě dlouhé, dobrou zprávou je, že od puberty dál se prodlužuje. Léčba proto spočívá v předcházení vzplanutí a v jeho tlumení. Zcela vyléčit toto onemocnění zatím není možné.
Mazat, mazat, mazat
Je základní pravidlo péče o atopickou pokožku. Ta potřebuje doplnit vláhu, neustále obnovovat kožní bariéru. Pomáhají takzvaná emoliencia. Ta stačí při pouhém zarudnutí nebo extrémně vysušených místech na pokožce. Ve formě masti nebo krému se aplikují na pokožku minimálně dvakrát denně. V případě lehčích forem vzplanutí se přidávají lokální kortikosteroidy (pouze krátkodobě) po ošetření kůže emolencii přímo na ložisko. Může vám je předepsat dermatolog. K úlevě svědění můžete užívat sedativní antihistaminika (Fenistil). Jako doplňková léčba se doporučují koupele či fototerapie.
Zdroj info: https://www.pravdyoatopii.cz/clanek/1-co-je-atopie
Náhledové foto: Shutterstock
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.