Nepřítel číslo jedna: palmový olej. Víte, kdy je škodlivý

Palmový olej

Palmový olej je součástí celé řady nejrůznějších potravin, až se zdá, že není možné se mu vyhnout. Má výborné vlastnosti, které zlepšují strukturu potravin. Avšak bohužel může být taktéž zdraví škodlivý. Může se vyrábět z plodů nebo palmových semen – oba typy oleje se pak výrazně liší složením i technologickými vlastnostmi. Palmový olej (obou druhů) tvoří 38 % celosvětové produkce olejů rostlinného původu.

Palmový olej – složení

Palmový olej, který se vyrábí z plodů palmy olejné, je častějším druhem palmového oleje, se kterým se můžete setkat. Obsahuje významné množství nasycených kyselin, zejména pak kyselinu palmitovou. Doplněno je vyváženým množství cenných nenasycených kyselin (47 %). To palmový olej, který se vyrábí ze semen, je tvořen z 82 % nasycenými mastnými kyselinami.

Palmový olej

Foto: Pixabay

Úpravy palmového oleje

Palmový olej je možné dále upravovat a díky tomu získávat tuky s různými fyzikálními vlastnostmi. Díky frakcionaci můžeme získat olein a stearin. Olein je při pokojové teplotě tekutý a běžně se používá při vaření. Stearin má oproti tomu při pokojové teplotě pevnou konzistenci – je ale možné získat tvrdý nebo měkký stearin (liší se obsahem kyseliny olejové a kyseliny stearové).

Palmový olej a jeho použití

V současné době dominuje palmový olej na trhu rostlinných tuků. Používá se jako náhražka dražších druhů tuků, čímž je také výsledný produkt levnější. Navíc se palmový olej nemusí hydrogenovat, což znamená, že výrobci jsou schopni minimalizovat zdraví škodlivé transmastné kyseliny a dokonce je účinně eliminovat. Avšak známý je především ve své hydrogenované podobě, kdy slouží k prodloužení trvanlivosti výrobků, do kterých je použit.

Nebezpečí palmového oleje

Zatímco nehydrogenovaný palmový olej nemá negativní účinky na lidské zdraví, ten hydrogenovaný bohužel ano. V této podobě totiž ztrácí palmový olej své dobré vlastnosti a je považován za zdraví škodlivý. Přesto je vhodné připomenout, že rostlinné tuky, tedy olivový olej a řepkový olej, by měly být v lidské stravě první volbou. Oproti palmovému oleji obsahují jen 7 až 15 % nasycených kyselin, jejichž nadměrná konzumace může způsobit taková onemocnění, jako je vysoký LDL cholesterol, kardiovaskulární onemocnění a další.

Zdroje info:

https://www.rodzinazdrowia.pl/czym-jest-olej-palmowy-i-czy-powinnismy-go-unikac-w-diecie

https://www.econea.cz/blog/postrach-jmenem-palmovy-olej-ma-jeho-bojkotovani-smysl/?gclid=Cj0KCQiAnsqdBhCGARIsAAyjYjSRO0TBvsRTAWlhbrOMAFxKW_ounlIXcbi1TXFYAvpVx8eHD5dyfnYaAhX7EALw_wcB

Foto: Pixabay