Nespavost jako příčina smrti: to je fatální familiární insomnie

Kocovina

Spánek je velice důležitou součástí lidského života, a tak není divu, že prospíme asi třetinu svého života. V některých případech se ale spánku nedostává. Ten nepříjemný pocit, když se v noci převalujete a nemůžete usnout! Každý z nás už takovou situaci jistě zažil. Existuje ale onemocnění, díky kterému osoby nemohou spát i dlouhou řadu nocí v řadě – a tato nespavost jim dokonce může přivodit i smrt. Toto onemocnění má název fatální familiární insomnie (FFI) nebo také smrtelná rodinná nespavost.

Velmi vzácné onemocnění

Toto onemocnění je natolik ojedinělé, že se nevyjadřuje v procentech (vzhledem k lidské populaci). Trpí jí asi 28 rodin na celém světě. Jak už název napovídá, jedná se o dědičné onemocnění, kdy jeden z rodičů je přenašečem mutace. Dítě má padesátiprocentní šanci, že nemoc dostane. Průměrně se první příznaky objevují kolem padesátého roku dané osoby, může se ale vyskytnout kdekoli v rozmezí 30 až 60 let. Po 7 až 36 měsících od nastoupení příznaků nastává smrt.

Spánková apnoe

Foto: Pixabay

Nedostatek spánku

Postižené osoby mají poruchu na thalamu, což je důležitá část mozku. Když nefunguje správně, může to mít za následek úplnou nespavost. Dalšími projevy jsou srdeční problémy, poruchy tělesné teploty, poruchy regulace krevního tlaku a tok hormonů. Z důvodu nedostatečného spánku pak dochází k záchvatům paniky či halucinacím, osoba chřadne a hubne. Někdy se projevují příznaky demence. Imunitní systém není schopen fungovat, jak má. Pacient umírá v deliciózním stavu.

Léčba nespavosti

Pitva pacientů, kteří zemřeli na nespavost, prokázala, že thalamus je značně poškozený (nachází se v něm „díry“). Kromě poruchy thalamu jsou ostatní části mozku nedotčené, proto může osoba komunikovat a rozumět tak, jako dříve. Smutnou zprávou je, že na fatální familiární insomnie dosud neexistuje lék. Pacienta tedy čeká smrt. Prášky na spaní u pacienta nepomáhají, vyvolají okamžité kóma.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-genetyczne/smiertelna-bezsennosc-rodzinna-nieuleczalna-choroba-mozgu-aa-UNLc-bKiV-oLXx.html

Foto: Pixabay