Neštovice u dětí
Neštovice u dětí nejsou žádnou zvláštní chorobou, naopak je možné hovořit o tom, že by si jí mělo projít každé dítě. Optimální je samozřejmě, když se příznaky neštovic objeví až u staršího dítěte. U nejmenších mohou nastat zbytečné komplikace spojené s rozsáhlými puchýřky, a to i v oblastech genitálií nebo v ústí dutině. My si následně neštovice podrobně popíšeme a poukážeme na mnohé souvislosti týkající se jejich příznaků a léčby.
Příčiny neštovic
Samotný virus planých neštovic je bohužel přenosný vzduchem. Samozřejmě se na neštovice vztahuje inkubační doba, nicméně při kontaktu s nemocným člověkem se jedinec, který ještě touto nemocí netrpěl, stoprocentně nakazí. V ročním úhrnu u nás onemocní přibližně okolo 50 000 lidí. Převážně se logicky jedná o děti, které jsou společně kumulovány na veřejných místech a ve vzdělávacích institucích typu školy nebo školky. Nejnebezpečnější je virus pro těhotné ženy, kdy se může podílet na odumření plodu.
Typické příznaky planých neštovic
Plané neštovice jsou zpočátku charakteristické zvýšenou teplotou. Ta je ale pouze obecným projevem. Následně přichází i zvýšená únava a tolik typická vyrážka začínající po čase svědit a vytvářet strupy. Většinou se první objevují v místech většího výskytu potu, tedy v podpaží a tříslech. Mnohdy se jedná i o oblast hlavy. Většinou celý průběh nemoci není nijak komplikovaný a do dvou týdnů dítě normálně funguje.
Ochrana a léčba neštovic
Účinnou ochranu představuje logicky očkování konkrétního dítěte. Pravda je ale taková, že mnohé maminky nechají spíše dítě nemocí projít v jejím nekomplikovaném stavu a pak mají pokoj. Často dítě i úmyslně nakazí v době, kdy mu to nebude tolik líto, že nemůže ven a je po starostech. Lékař odepisuje pouze pudr, kterým se mažou či zasypávají pupínky. Případně se snižuje teplota.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.