Neudržitelné financování zdravotnictví: Byznys soukromníků z plošného testování
Jak PCR testy, tak i monitorování protilátek se řadí mezi úkony, které by neměly být hrazené pouze z všeobecného zdravotního pojištění. Účast státu bude prostě nezbytná. S tím se musíme smířit. Hradit se budou náklady na odloženou péči i prostředky za náročnou práci všech zdravotníků. Sdružení ambulantních specialistů aktuálně nabádá ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby se vrátilo k zodpovědným rozhodnutím a správnému financování. Za plošným testováním totiž vidí spíše finanční prospěch soukromých subjektů. Nutno dodat, že situace taková skutečně je.
Stovky odložených operací
Nápor finančních dopadů koronakrize je ve zdravotnictví více než znatelný. Přidružené náklady budou nemalé. Resty jsou ve screeningových preventivních programech a nelze zapomenout ani na odložené onkologické či kardiologické úkony. Takto se vyjádřil předseda Sdružení ambulantních specialistů MUDr. Zorjan Jojko. Dalšími výdaji budou odměny zdravotníkům.
Antigenní testy na COvid-19: Foto Pixabay
Nekvalitní testy
Také v této oblasti vyvstal poměrně velký problém. Testy užívané při plošném testování jsou mnohdy velmi nepřesné. Nesrovnalosti jsou patrné takřka každý den. Jak navíc ověříme, jestli byl test proveden skutečně správně se všemi náležitostmi? Nijak. Zneužití testování je tedy podle Jojka nasnadě.
Testovací byznys
Sdružení ambulantních specialistů Také uvádí, že aktuálnímu plošnému testování chybí patřičné regulace. V testování se angažují subjekty, které pojaly tento proces jako čistou záležitost byznysu. Testy jsou nabízeny zdarma a doprovázeny různými dárky jako bonusy. V drtivé většině pak vše hradí zdravotní pojišťovny. Přiměřená kontrola rozsahu testování neexistuje. Aktuálně se proto uvažuje o zvýšení testování pomocí PCR testů ze slin. Náklady na vše bude muset dofinancovat stát…
Testy na Covid-19: Náhledové foto Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.