Neustálá únava: možná potřebujete zapnout cirkadiánní rytmus

Ospalost

Zažívat únavu každý den je nepříjemné a nepřirozené. Jedná se o problém, který je zapotřebí řešit. Dlouhodobá únava může být způsobena buď nedostatkem spánku, nebo nesprávným cirkadiánním rytmem. Je důležité rozlišit rozdíl mezi těmito dvěma příčinami únavy, abychom se jí mohli efektivně zbavit. Jedním z ukazatelů je zaměřit se na to, jak spíte v pracovní dny, a jak spíte ve dnech, když máte volno. Pokud je rozdíl markantní, může to znamenat problémy s cirkadiánním rytmem.

Únava přináší jen potíže

Pokud přes den pociťujete únavu a můžete si to dovolit (nejste v práci, nehlídáte malé děti), tou nejlepší možností je jít si lehnout. Avšak to znamená, že večer budete při síle v době, kdy se má jít usínat a potrvá, než usnete. Druhý den se situace opakuje. Únava může ovlivňovat to, jak se chováme, jak myslíme, i to, jak jednáme. Proto je zapotřebí se jí zbavit.

Únava

Foto: Pixabay

Potíže s cirkadiánním rytmem

To, že je váš cirkadiánní rytmus zpomalený můžete poznat podle toho, že máte potíže s usínáním večer a se vstáváním ráno. Po probuzení se často cítíte ospalí, přes den pak unavení. O víkendech, kdy můžete jít spát později, obvykle spíte lépe a po probuzení jste svěží. Rychlý cirkadiánní rytmus to má opačně: lidé usnou už před dvacátou hodinou večerní. Poté se ale vzbudí brzy ráno (kolem třetí či čtvrté hodiny) a nemohou znovu usnout. Tento rytmus je typický zejména u starších osob. Pokud ale vaše práce vyžaduje, abyste vstávali jinak, než požaduje váš cirkadiánní rytmus, budete se pravidelně cítit unavení.

Spánková deprivace

Pokud osoba trpí pouze nedostatkem spánku, jde o to, že si každou noc nedostatečně odpočine. Každé tělo potřebuje jinou dobu spánku. Pokud je tato doba nižší, může nastat únava z důsledku spánkové deprivace. Pokud spíte méně, než potřebujete, častěji, tyto chybějící hodiny spánku se vám sčítají.

Únava a její odstranění

První je třeba určit, zda jste unaveni z důvodu spánkové deprivace nebo cirkadiánního rytmu. Zkuste například spát déle, abyste zjistili, kolik spánku denně potřebujete. Může se ukázat, že potřebujete spát jen o hodinu déle, než jste dosud spávali. Pokud je problémem cirkadiánní rytmus, je třeba zjistit, do jakého ze čtyř chronotypů patříte a přizpůsobit svůj denní rozvrh tak, aby byl v souladu s cirkadiánním rytmem.

Zdroje info:

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-tell-if-you-need-more-sleep-or-your-circadian-rhythm-is-off

https://aktin.cz/zivotni-hodiny-co-je-cirkadianni-rytmus-a-jak-nam-muze-zlepsit-zivot

Foto: Pixabay