Neviditelní bojovníci: Život předčasně narozených dětí

Za předčasně narozené děti se považují ty, které se narodily v méně než 37. týdnu těhotenství. Nejrizikovější skupinou jsou děti, jejichž porodní hmotnost je nižší než 1 500 gramů. Předčasně narozené děti čelí řadě zdravotních rizik, protože nejsou dostatečně biologicky vyspělé, aby mohly žít mimo dělohu. Kromě podchlazení často trpí dýchacími obtížemi souvisejícími s nezralou plicní tkání, tzv. syndromem dechové tísně a apnoickými pauzami, kdy dochází k zástavě dechu v důsledku nedostatečně vyvinutého dýchacího centra v mozku.

Mezi další komplikace patří nízký krevní tlak, chudokrevnost, nezralost ledvin a trávicího systému, což vede k problémům s krmením a poruchám růstu.

Předčasný porod

K tomuto stavu dochází z mnoho příčin, včetně zdravotních komplikací matky, infekcí, vícečetného těhotenství nebo neznámých příčin. Děti narozené předčasně váží méně než 2,5 kg a jejich orgány, zejména plíce, mozek a srdce, nejsou plně vyvinuté. Děti se následně řadí do kategorií:

  • Extrémní nezralost: méně než 28 týdnů
  • Těžká nezralost: 28-32 týdnů
  • Střední nezralost: 32-37 týdnů

Život na oddělení neonatologie: V první linii bojují lékaři

Po porodu jsou předčasně narozené děti často převezeny na jednotku intenzivní péče. Zde musí být napojené na přístroje, které podporují činnost jejich orgánů a udržují stabilní tělesnou teplotu. Moderní technologie, jako jsou inkubátory, umělé ventilátory a pokročilé metody výživy značně zvyšují šance na přežití.

Důležitý je kontakt rodičů s dětmi

Foto: Pixabay

Je velmi důležité, aby rodiče svoje děti neopouštěly a staraly se o ně. Proto klíčovou roli hraje klokánkování – čili kontakt kůže na kůži, kdy je dítě položené na hrudi rodiče. Sice se tato metoda nezdá zprvu jako moc platná, ale dítě je zklidněné, slyší tep srdce svého rodiče, stabilizuje se jeho dýchání a posiluje se jejich vztah.

Kvůli velkému počtu nedonošených dětí se stále vyvíjejí nové a nové technologie – jako jsou moderní ventilace, pokročilé léky, genetické studie a vylepšování cílené péči.

Zdroje info: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/preterm-birth, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5139808/

Náhledové foto: Pixabay