Nízká saturace krve kyslíkem: problém, který vyžaduje okamžitou pomoc

Obočí

Saturace čili nasycení krve kyslíkem uvádí, kolik kyslíku se pohybuje tělem prostřednictvím červených krvinek. Obvyklé hladiny jsou u zdravých osob mezi 95 až 100 %. Pokud je množství kyslíku pod touto hranicí, označujeme stav jako nízkou saturaci. V takovém případě je nutná okamžitá lékařské péče, protože lidské orgány a tkáně (či buňky) nedostávají tolik kyslíku, kolik potřebují ke správné funkci. Neřešená nízká saturace může způsobit mnohé zdravotní potíže.

Saturace krve kyslíkem

Jak víme, vzduch vdechujeme do plic. Zde se nachází plicní sklípky (alveolusi pulmonis), které si můžeme představit jako vzdušné vaky. V plicích se jich nachází miliony, takže je jasné, že nejsou příliš velké. Ve skutečnosti je pouhým okem neuvidíte. Jejich funkce je ale obrovská: jsou zodpovědné za výměnu molekul kyslíku a oxidu uhličitého do a z krevního řečiště. Poté, co molekuly kyslíku projdou přes plicní sklípky, vážou se na hemoglobin, což je látka obsažená v krvi.

Saturace
Foto: Pixabay

Kyslík putuje celým tělem

Jakmile se kyslík naváže na hemoglobin, může být roznesen do celého těla: do orgánů, tkání i buněk. Spolu s roznášením kyslíku má hemoglobin ještě další funkci: „sbírá“ oxid uhličitý z tkání a transportuje jej zpět do plicních sklípků, takže cyklus se může opakovat. To, kolik kyslíku je v krvi, může být závislé na několika faktorech: kolik kyslíku dýcháme, jak dobře přeměňují plicní sklípky oxid uhličitý na kyslík, kolik hemoglobinu je obsaženo v červených krvinkách a jak dobře hemoglobin přitahuje kyslík.

Příčiny nízké saturace

Příčiny nízkého nasycení krve kyslíkem mohou být různé:

  • Respirační onemocnění (chřipka, nachlazení, covid aj.).
  • Chronická obstrukční plicní nemoc (nemoci, které ztěžují dýchání).
  • Astma (chronické onemocnění plic, u kterého dochází k zúžení dýchacích cest).
  • Pneumotorax (částečný nebo úplný kolaps plic).
  • Anémie (nedostatek zdravých červených krvinek).
  • Srdeční onemocnění či vrozená srdeční vada.
  • Plicní embolie (ucpání plicní tepny sraženinou).

Příznaky nízké saturace

Vzhledem k tomu, že příznaky nízké saturace se často shodují s některými jinými onemocněními, jediný, kdo ji může diagnostikovat, je lékař. Ten k tomu používá dva způsoby: analýzu krevních plynů a pulzní symetrii. Typickými příznaky nízké saturace jsou: dušnost, bolesti hlavy, úzkost, závratě, rychlé dýchání, bolest na hrudi, dezorientace, vysoký krevní tlak, nedostatek koordinace, zrakové poruchy, pocit euforie, rychlý srdeční tep. Pozorujete-li známky cyanózy (modré zbarvení nehtových lůžek, kůže a sliznic) neváhejte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroje info:

https://www.polar.com/cs/explore/blood-oxygen/?srsltid=AfmBOoqnGS1FIhgKxtuz0YEgUP8gaFKD4aZqU1aSKeVN_R0S1CKh3WxO

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525974/

Foto: Unsplash