Nízkosacharidová dieta – užitečné postřehy pro vaše nové stravování
Nízkosacharidová dieta pracuje na stejném principu jako oblíbená Dukanova dieta nebo Ketonová dieta. Díky omezení příjmu sacharidů je organismus donucen spotřebovávat glykogen uložený ve svalech a játrech, aby nahradil výpadek snadno dostupné energie z jednoduchých cukrů a škrobů. To zbaví organismus tolik obávaného vlčího hladu a nepřiměřené chuti na sladké a mohou se vylepšit i některé jiné zdravotní potíže.
Ještě, než začnete…
Tělo bude dávat najevo, že jsou pro něj sacharidy opravdu důležité, a že mu chybí. Hrozí také obávaný jojo efekt v případě, že je po ukončení diety ihned obnoven původní režim stravování bez další úpravy životního stylu.
Váš denní jídelníček se bude sestávat výhradně z vajec, zeleniny, masa, sýrů a ryb. V tomto případě nezáleží na tom, jestli si zvolíte příliš tučné nebo méně tučné potraviny, hlavní je nízký nebo žádný obsah sacharidů.
Cukr a med – časté omyly
Nejrůznější zákusky a svačinky s vysokým obsahem cukru, například sušenky, zákusky nebo slazené nápoje jsou samozřejmě zakázané. Pozor si však musíte dát i na tzv. skrytý cukr a to i v potravinách, které jsou všeobecně považovány za zdravé.
- agávový sirup – 76 g cukru ve 100 g
- med – 75 g cukru ve 100 g
- javorový sirup – 67 g cukru ve 100 g
Pokud se ráno přesto neobejdete bez sladkého čase nebo kávy, sáhněte po alternativách určených pro diabetiky, například xylitolu nebo aspartamu.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Chléb a výrobky z obilí – zapište si
Přijdou vám výše uvedené potraviny sladké? Pak vás možná překvapí, že chléb za nimi příliš nezaostává. Ve 100 gramech bílého chleba se může ukrývat až 48 gramů sacharidů a jen pouhé 3 gramy vlákniny. Celozrnné pečivo je na tom sice o něco lépe, ale i tak je pro nízkosacharidovou dietu nevhodné stejně jako ovesné vločky nebo rýže.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.