Obilniny ke snídani. Pomohou při zdraví i hubnutí

Amarant

Mezi nejznámější obilniny, které si ke snídani dopřávají desetitisíce lidí denně, patří ovesné vločky. Rozhodně ale nejsou jediným druhem obilnin, které jsou zdravé a které bychom si mohli dopřát. Celozrnné výrobky ve formě obilnin zahrnují celou řadu produktů, které jsou nenáročné na přípravu a dochutit se dají naslano i nasladko! Začněte s následujícími.

Čím ochutit obilniny?

Obilniny, které si uvaříte, můžete dochutit různými způsoby. Nejoblíbenější volbou je smíchat je s trochou nízkotučného mléka (může jít o kravské, ale také sójové, kokosové nebo třeba mandlové). Přidat můžete také různé ovoce a ořechy. Zvolit můžete takové, které máte rádi. Z koření se skvěle hodí skořice, kardamom, muškátový oříšek, nové koření nebo třeba vanilka. Celou kaši můžete posypat kokosem.

Quinoa

I když se o Quinoe začalo hovořit zejména v poslední době, jedná se o plodinu, která byla používána již před tisíci let, a to zejména v oblasti pohoří And. V jednom šálku této obiloviny je obsaženo 8 g bílkovin, což je na rostlinný zdroj obrovské množství. Jedná se o bezlepkovou potravinu, která je navíc dobrým zdrojem železa. Quinou zalijeme vodou v poměru 1 díl quinoy a dva díly vody. Přivedeme k varu a vaříme 15 minut do měkka. Dochutíme podle svých preferencí.

Amarant rostlina

Foto: Pixabay

Amarant

Na trhu jsou dostupné i instantní amarantové kaše. Amarant jako takový byl oblíbeným pokrmem Inků, Mayů a Aztéků. Důvodem jeho obliby je obsah všech esenciálních aminokyselin (amarant je rostlinným zdrojem kompletních bílkovin). Připravíme jej tak, že jeden díl amarantu zalijeme třemi díly vody a vaříme 20 minut. Také amarant je bezlepkový.

Polenta

Polenta je v podstatě vařená kukuřičná mouka. Smíchejte jeden díl polenty a čtyři díly vody a mírně osolte. Za častého míchání vaříme asi 30 minut. Polenta poslouží jako zdroj vitamínu C a karotenoidů, což jsou antioxidanty. Potěší, že i toto je varianta bez lepku!

Kamut

Tato málo známá obilnina byla podle legendy objevena v egyptské hrobce. Připravuje se tak, že jeden díl kamutu zalijeme dvěma díly vody a necháme přes noc nabobtnat. Druhý den scedíme a podlijeme asi centimetrem vody. Přivedeme k varu, poté teplotu snížíme a vaříme asi 25 minut, dokud se voda nevstřebá. Kamut obsahuje více bílkovin, selenu, zinku a hořčíku, než klasická pšenice.

Proso

Proso neboli jáhly jsou pro naše území typičtější. Připravují se tak, že jáhly zlehka nasucho opražíme v hrnci (po dobu dvou až tří minut). Poté je zalijeme vodou – na jeden díl jáhel připadají tři díly vody (nebo dokonce pomerančové šťávy). Vaříme 15 minut. Jáhly se mohou pochlubit zejména vysokým obsahem vlákniny a železa. Dále obsahují vitamín B, mangan, fosfor a hořčík. Výhodou je taktéž to, že jsou bezlepkové.

Zdroje info:

https://sharonpalmer.com/start-your-day-right-with-a-whole-grain-breakfast/

https://health.clevelandclinic.org/move-over-oatmeal-7-grains-you-should-try-for-breakfast/

Foto: Pixabay