Objevují se na vašem těle modřiny bezdůvodně? Příčina může být vážná
Modřiny, které vznikají bez důvodu, mohou být příznakem problémů se srážlivostí krve nebo i problémů s játry. Kromě toho mohou modřiny vznikat v důsledku užívání určitých léků. Tyto modřiny se nejčastěji objevují na nohou nebo rukou. Modřiny, které vznikají samovolně, bychom tedy rozhodně neměly brát na lehkou váhu. Na místě je konzultace s lékařem.
Co jsou modřiny
Modřiny jsou vlastně krev, která vytekl z poškozených cév do tkání. Zprvu mají červenou barvu, postupně se mění do modrofialové a nakonec jsou žlutohnědé. Pak mizí. Za změnu barvy modřiny jsou zodpovědné změny hemoglobinu obsaženého ve vytečené krvi. Modřiny obvykle vznikají v důsledku nárazu, nadměrného tlaku apod. Obvykle jsou bolestivé (zejména v počátečních fázích) a může se objevit i otok. Po nárazu je dobré na bolestivé místo přiložit studený obklad, který stahuje cévy a tím zabraňuje další výron krve.
Foto: Pixabay
Modřiny jako příznak špatné srážlivosti krve
Tyto modřiny se objevují bez důvodu (nedošlo k nárazu, zvýšenému tlaku apod.). Potíže se srážlivostí krve mohou být vrozené a geneticky přenosné (hemofilie, von Willebrandova choroba). Kromě bezdůvodné tvorby modřin poznáte špatnou srážlivost krve podle toho, že krvácení nejde snadno zastavit. Špatná srážlivost může být způsobena poruchou krevních destiček (není jich dostatečné množství), cévní diatézou (abnormality v krevních cévách) nebo v důsledku plazmatických skvrn (vznikají z nedostatku koagulačních faktorů).
Modřiny příznakem nemocných jater
Také v případě onemocnění jater se mohou objevovat modřiny bez příčiny. Například cirhóza jater se projevuje spontánní tvorbou modřin, žloutenkou, slabostí, poruchami menstruace, sníženým libidem. Tyto modřiny se vyskytují zejména na rukou a nohou, typické jsou taktéž jaterní pavoučí žíly (hvězdicovité angiomy). Tyto modřiny vznikají v důsledku malého množství krevních destiček, které jsou poškozovány v důsledku zvětšené sleziny. Pacienti si navíc stěžují na krvácení z dásní, nosu a potíže se zástavou krvácení.
Modřiny kvůli užívaným lékům
Modřiny mohou vznikat také z důvodu užívání určitých léků. Vznikají obvykle po lehkém dotyku. Mezi léky, které takto působí, patří kyselina acetylsalicylová, která je součástí mnoha léků proti bolesti, včetně aspirinu. Stejně tak antikoncepce nebo léčba glukokortikosteroidy podporuje tvorbu modřin. Obvykle se stav léčí tak, že se přejde na jiný lék.
Zdroje info:
https://wylecz.to/choroby-krwi/samoistne-siniaki-skad-siniaki-na-ciele-bez-uderzenia/
https://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/modriny-bez-priciny
Foto: Pixabay