Očkovat, či neočkovat: Někteří rodiče raději své děti ohrozí na zdraví
Občas se médii mihne zpráva o tom, jak někteří rodiče odmítají očkování svých děti proti infekčním nemocem. Naposledy to byla situace s desetiletou dívkou, kterou zranil její kůň a kterou matka při ošetření v nemocnici odmítla nechat naočkovat proti tetanu. Případ řešil dokonce českokrumlovský soud a OSPOD.
Moderní je neočkovat?
Internet je plný zaručených rad a návodů, jak při kterých nemocech postupovat a co by doktoři měli udělat. Praktičtí lékaři ve svých ordinacích se tak setkávají s pacienty se „syndromem strýčka Googla“, kteří si přímo o určitá vyšetření říkají, přestože nejsou pro ně nezbytná, případně pacient lékaři radí, jak by je měl léčit. Naproti tomu existuje hodně rodičů, jež pod vlivem názorů, jež načerpali na nejrůznějších maminkovských webech, nechtějí nechat své děti očkovat povinným očkováním. Ohánějí se vedlejšími účinky očkování, které měly za následek vznik například autismu u děti a podobně.
A tak nám v České republice běhá stále více dětí, jež nemají jediné, ani to základní očkování a proti infekčním nemocem nejsou nijak chráněné. Jejich rodiče spoléhají na to, že dětské infekční nemoci byly u nás prakticky vymýcené díky cílenému očkování v minulých desetiletích a že většina dětí povinné očkování má. Tudíž neočkované děti se ani nemají kde nakazit.
Co by dříve lidé dali za to, kdyby očkování existovalo
Když ještě očkování v minulosti neexistovalo, umíraly ještě ve 40. letech minulého století děti na tak běžné nemoc, jaký byl tenkrát třeba záškrt. V roce 1946 bylo zavedeno očkování proti záškrtu, což mělo za následek vymizení nemoci. Co by před tímto rokem maminky daly za to očkování, kdyby ho měly k dispozici a mohly jím své děti uchránit před bolestivou smrtí. Jenže záškrt ze světa nevymizel, Světová zdravotnická organizace k poslednímu prosince 2017 hlásí v Bangladéši 28 úmrtí a 3 014 suspektních případů této nemoci. Případy nemoci jsou hlášeny také v Jemenu. V situaci, kdy je ve světě kvůli migraci v pohybu vysoké procento lidí, je neočkování dětí na pováženou.
Jízda na koni. Zdroj obrázku: Pixabay.com
Tetanus číhá v půdě, u koní i na zrezivělém hřebíku
V případě maminky, která odmítla očkování své dcery proti tetanu, se nabízí otázka, jak moc je informována o tom, že nejčastějšími přenašeči této nemoci je hospodářský dobytek včetně koní, u kterých její dcera tráví svůj volný čas. Není proto divu, že se nemocnice rozhodla řešit tuto situaci přes soud, a to odebráním dítěte. Svým jednáním matka dítě přímo ohrožuje na životě. Je smutné, že si to zřejmě vůbec sama neuvědomuje.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.