Od zlomených kostí po pojištěné prsty. Česko pod drobnohledem úrazů
Úrazy jsou nejčastěji pojišťovanou událostí v České republice. Zatímco dospělí si ublíží spíše v práci nebo při sportu, nejzranitelnějšími skupinami zůstávají děti a senioři. Jaké nehody nás během roku trápí nejvíce a čemu se vyvarovat v zimních měsících?
Nejčastější příčinou zranění jsou pády všeho druhu. Podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové se to týká zejména lidí seniorního věku.
„Z nových fenoménů bychom pak jistě zmínili koloběžky a elektrokoloběžky, které se mnohdy velmi nešikovně pohybují v běžném provozu po děravých cestách a chodnících, eventuálně mezi chodci po chodnících,“ popisuje Poštová. Vyšší počet eviduje Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy také u sportovních úrazů.
Pozor na děti
Děti jsou zranitelnou skupinou, která čelí nebezpečí ze všech stran. „Z těch častějších úrazů jsou pády kojenců z výšky – přebalovací pult, postel. Malé děti také rády strkají předměty nebo prsty do zásuvek. Nezřídka jde i o požití léku či saponátu,“ říká praktická lékařka pro děti a dorost Alena Šebková. Ze školního prostředí to jsou hlavně zvrtnuté kotníky nebo naražené prsty. „Časté jsou tržné rány, hlavně na čele, na bradě. Setkáváme se i s kousnutím psem nebo pádem z koně. Děti bývají účastníky autonehod a to i „ze své viny“ – nerozhlédnou se,“ doplňuje předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů. Velkou roli mají podle ní i samotní rodiče. „Rodiče by měli předvídat. To platí obecně, nejen na podzim. Měli by vědět, k jakému úrazu může nejpravděpodobněji dojít a učit děti chovat se bezpečně,“ uzavírá Šebková.
Každý pád má následky
Velkou skupinu úrazů tvoří senioři. Zatímco u dětí jsou často lehké a s rychlou rekonvalescencí, u seniorů může i menší zranění znamenat velký problém. „Co se týká náledí a „nástrah“ podzimního počasí, starším lidem, kteří nemají jistou chůzi, doporučuji ideálně nevycházet v ranních hodinách, kdy zpravidla ještě nejsou cesty prosypané. Dále pak používání holí, nesmeků, případně kombinace a jistě dbát zvýšené opatrnosti, což platí také pro řidiče,“ radí Poštová.
Na podobná rizika upozorňuje také Kristýna Hypšová, viceprezidentka Asociace péče o seniory. „I banální zlomenina zápěstí může být pro seniory obtížná. Neopřou se o hůl, neuvaří si, neodnesou čaj, neumyjí se,“upozorňuje. Zdůrazňuje mít plán B a pomocnou ruku, která může pomoci v případě, že senior není schopen vykonávat běžné činnosti. „Je důležité nebát se ozvat o pomoc. Vybudujte si vztahy s rodinou, se sousedem nebo v místě bydliště. Pečovatelské služby jsou vytížené, a proto je potřeba mít vybudovanou vlastní sociální síť, která mi může pomoci,“ doporučuje Hypšová.
Foto: Pixabay
Co dělat, když se zraním v práci?
Především dbejte na svou bezpečnost a používejte povinné ochranné pomůcky, které předepisuje váš zaměstnavatel. Zanedbání těchto povinností by mohlo být důvodem pro neuznání úrazu. V případě problémů s uznáním úrazu v práci či výplaty odškodnění se můžete obrátit na právníka, případně soud. V každém případě úraz na pracovišti co nejdříve nahlaste svému nadřízenému a ověřte si, že byl zaevidován v knize úrazů, která je dána zákonem. Pokud pracujete rukami, máte možnost si je pojistit. Podle pojišťovny UNIQA toho často využívají lékaři a zdravotní sestry, maséři nebo hudebníci i ženy v domácnosti. Stále více ale i normálně manuálně pracující.
Existuje ideální pojistka?
Úraz je nejčastějším důvodem pro sjednání pojištění, zní z České asociace pojišťoven. „Loni figuroval na 2,6 milionech nově uzavřených rizik v rámci smluv životního pojištění. I proto jde zároveň o nejčastější pojistnou událost, kterou pojišťovny řeší,“ uvádí analytik Petr Jedlička. V České republice je aktivních asi 4,7 milionu smluv životního pojištění. Na nich se Češi nejčastěji pojišťují právě proti úrazu.
Budete-li chtít, pojišťovna může proplatit každý lehký šrám, který vy nebo Vaše dítě utrží. Počítejte ale s tím, že pak si musíte podstatně připlatit. Prostředky věnujte raději pojištění vážného úrazu s dlouhodobými nebo trvalými následky. Nejméně výhodné je pojištění všeho, ale malými částkami. Nejenom, že je to ve výsledku drahé, ale také se vám nemusí dostat adekvátní pomoci. Zvažte hlavně případ velmi závažného poúrazového zdravotního handicapu.
Má smysl přemýšlet i o dlouhodobém horizontu takové zátěže. Pojišťovny v těchto případech doporučují pojistit na částky alespoň v řádu půl milionu a více. Řád statisíců by měl být dodržen i při pojištění proti závažným onemocněním. „Je-li nutné na něčem ušetřit, pak v první řadě omezte denní odškodné za dobu léčení úrazu, případně i denní dávky za hospitalizaci,“ radí Lenka Růžková z UNIQA. Pozor ale na pojistné podmínky s přehledem pojištěných rizik a seznam sportů. Například jízda na koni nebo horolezectví nemusí být v základním balíčku pojištění.
Zdroje info: uniqa.cz, sebkova.cz, zzshmp.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.