Olivový olej zahalen mýty: ne všechno, co o něm slyšíte, je pravda
Olivový olej je jeden z nejznámějších olejů na světě. Bohužel je obklopen řadou mylných představ, a tak se může stát, že nesplní vaše očekávání. Tento olej se vyrábí z oliv a je typický svou výraznou chutí a četnými zdravotními přínosy. Za nejkvalitnější považujeme extra panenský olivový olej. Vyrábí se lisováním oliv za studena bez jakýchkoli chemikálií – díky tomu se zachová maximální množství jeho živin. Olivový olej se může používat nejenom v kuchyni, ale také na výrobu kosmetických produktů, jako je mýdlo a pleťové vody.
Není olivový olej jako olivový olej
V obchodě můžete narazit na spoustu výrobků označených olivový olej. Ale představa, že jsou všechny stejné, je největší mýlka, které se můžete dopustit! Olivový olej se prodává v různých typech a kvalitách. Dva hlavní typy jsou extra panenský olivový olej a běžný nebo rafinovaný olivový olej. První jmenovaný je považovaný za kvalitnější, má silnou chuť a vyšší koncentraci antioxidantů. Rafinovaný olivový olej je připravován za tepla a je ošetřen chemikáliemi, čímž dostává kyselý tón, ale přichází o živiny a antioxidanty.
Olivový olej není vhodný na smažení
Jedná se o další obrovský mýtus! Extra panenský olivový olej má kouřový bod kolem 190 až 210 °C, rafinovaný olivový olej ještě o něco vyšší (198 až 240 °C), takže s ním můžete restovat či smažit. Olivový olej tedy zvládne teplo, aniž by se rozložil na škodlivé sloučeniny. Kromě toho je skvělý také do studené kuchyně zejména jako zálivka na saláty, marinování masa a další, což z něj činí univerzální prostředek do kuchyně.
Teplá příprava ničí zdravotní přínosy oleje
Vaření při vysokých teplotách může snížit určité antioxidanty v olivovém oleji, pravdou ale je, že většina jeho výhod zůstává během procesu vaření nedotčena. To znamená, že většina antioxidantů a zdravých tuků zůstává i při smažení a pečení stabilní. Ve srovnání s některými jinými oleji zůstává zdravou volbou pro většinu typů vaření.
Olivový olej je příliš tučný
Olivový olej má skutečně vysoký obsah kalorií – tak jako ostatní oleje. Na jednu lžíci (15 ml) připadá 120 kalorií. Pravdou ale je, že po něm přiberete pouze tehdy, když jej budete používat v neomezeném množství. Pamatujte si, že platí základní rovnice: pokud zkonzumujete více kalorií, než spálíte, přiberete. Přijímat tuky ve stravě je důležité (například proto, že vitamíny jako A, D, E a K jsou rozpustné v tucích) a olivový olej můžeme zařadit mezi ty zdravé.
Olivový olej časem zraje – jako víno
Bohužel to není pravda. Olivový olej má na svém obalu datum spotřeby, protože časem ztrácí svou chuť, vůni i prospěšné látky. Jak olivový olej stárne, oxiduje, což vede k jeho žluklé chuti. Obvyklá doba jeho použití je 12 až 18 měsíců od jeho výroby.
Zdroje info:
https://www.healthshots.com/healthy-eating/nutrition/myths-about-olive-oil/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6770785/
Foto: Unsplash