Onemocnění Alzheimerem v české populaci přibývá. Většina pacientů se o své diagnóze nedozví včas

Ztráta nervových buněk v některých částech mozku stojí za vznikem obávané a doposud nevyléčitelné Alzheimerovy choroby. Demence postihuje především osoby nad 65 let a jejich počet v české populaci je na vzestupu. Jak je to možné a co se dá dělat, abyste nemoci předešli?

Trpí paměť, řeč, orientace v prostoru i chování

Neurodegenerativní onemocnění mozku popsal poprvé v roce 1906 německý lékař Alois Alzheimer. Pacienti s touto nemocí mají shodné typické příznaky, mezi které patří zejména ty v oblasti paměti, řeči a orientace v prostoru a chování. Vzhledem k tomu, že nemocní si své problémy neuvědomují nebo nepřiznávají, je na jejich blízkém okolí naučit se rozpoznávat tyto příznaky, aby se mohlo co nejdříve začít s léčbou.

Ale mně přece nic není

Ta sice onemocnění nevyléčí, ale zpomalí nástup jednotlivých fází, a zkvalitní tak život. Bohužel zapomínání, zakládání věcí, dezorientace v čase či drobné změny v chování, jako je sobeckost nebo egocentričnosti, berou příbuzní jako projevy stáří a nehledají v nich rysy nemoci. A tak se pacienti k lékaři dostanou až v pokročilé fázi. Pravdou také je, že mnoho nemocných k doktorovi ani jít nechce, protože mají dojem, že jim přece nic není.

Foto: Pixabay

Alzheimer je na postupu

Podle České alzheimerovské společnosti trpí touto nemocí asi 159 tisíc Čechů. V roce 2005 jich ale bylo o třetinu méně. Riziko vzniku nemoci drasticky stoupá s vyšším věkem. Průměrně každý pátý Čech nad 80 let se s nemocí setká. Vznik nemoci souvisí s prodloužením průměrné délky dožití. Léčba je přitom velmi náročná a finančně nákladná. Z veřejného pojištění se ročně vydá na jednoho pacienta s Alzheimerem asi 52 tisíc korun.

Jak nemoci předcházet

V souvislosti s Alzheimerovou chorobou lékaři upozorňují na to, že i ve vyšším věku je důležité zachovávat zdravý způsob života. To znamená omezit kouření a spotřebu alkoholu. Mít pestrý a vyvážený jídelníček, dostatek pohybu i sociálních vazeb. Léčit vysoký krevní tlak a cholesterol. Důležité je také udržování pravidelné mozkové činnosti – četba knih, studium, luštění křížovek. I ve stáří by člověk měl žít aktivní život, aby si udržel co nejdéle fyzickou kondici a duševní zdraví.

Zdroj info: wikipedie.cz, alzheimer.cz

Náhledové foto: Pixabay

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.