Opakující se zácpa: problém, který bychom měli řešit
Pokud se zácpa vyskytne náhle, obvykle sáhneme po nějakém druhu laxativa. Nicméně užívat tyto prostředky pravidelně není řešením. Pokud vás zácpa obtěžuje opakovaně, může jít o znamení, že něco není v pořádku. Obvykle stačí pozměnit stravovací návyky a pohyb, někdy však může jít o příznaky vážnějšího onemocnění. Zácpu může vyvolat také užívání některých léků či doplňků stravy.
Čím je způsobena zácpa?
Normální stolice se dostavuje 5 až 7 krát za týden. Několikadenní odchylka není problém. O zácpě se hovoří tehdy, když se stolice dostavuje méně než 3 krát za týden. Doprovázená je obvykle bolestí břicha a plynatostí. Důvodem výskytu zácpy je skutečnost, že svalové kontrakce v tlustém střevě jsou příliš slabé. Stolice je směrem ke konečníku posunována neefektivně. A vzniká zácpa. Častější je u žen, než u mužů. Taktéž se častěji vyskytuje s rostoucím věkem.
Foto: Pixabay
Jaké jsou příčiny zácpy?
Někteří lidé jsou citlivější na změny. Pokud se u nich vyskytne krátkodobá zácpa (trvá jen několik dnů) poté, co cestovali, zažili stres nebo změnu stravy, není se čeho obávat. Problémem ale je, když ke stolici nedochází několik týdnů. Nejčastějšími příčinami potíží je nepravidelná a nesprávná výživa, příliš málo vody v jídle, nedostatek pohybu, zdržování se stolice a příliš časté užívání relaxantů. Zácpu můžeme rozdělit na tři druhy:
- Zvyková zácpa – je-li narušen náš každodenní zvyk, může dojít k zácpě. Příčinou této zácpy je tedy cestování, stres, nechuť používat veřejné toalety apod.
- Funkční zácpa – střeva nefungují tak, jak by měla. Nejedná se o závažný problém, ale je velmi obtěžující. Způsoben je například užíváním některých léků (na bolest, na srdce, při onemocnění ledvin nebo třeba železa) nebo také špatnou stravou.
- Zácpa způsobena nemocí – může jít o doprovod některých onemocnění nebo anomálie v trávicím traktu.
Jak předcházet zácpě?
Zácpě můžete předcházet prostřednictvím určitých opatření. Tím nejdůležitějším je změna stravovacích návyků. Zaměřte se na zvýšenou konzumaci vlákniny (kterou ale musíte doplnit také zvýšeným množství vody, kterou vypijete). Jezte tedy celozrnný chléb, ovoce, zeleninu, luštěniny. Pomohou také jogurty a kefíry obsahující živé bakterie. Naopak se vyhněte čokoládě, sladkostem, vejcím, bílé rýži a velkým porcím brambor. Jíst bychom měli v pravidelnou dobu, a to po menších porcích, čtyřikrát až pětkrát denně. Jezte pomalu, abyste nepolykali vzduch. Dbejte také na dostatek pohybu – postačí každodenní procházka nebo krátké cvičení.
Jak odstranit zácpu?
Laxativa mají asi nejrychlejší účinky, zaměřit se ale můžete také na konzumaci potravin, které mají projímavé účinky. Mezi ně patří sušené švestky, rozinky, datle, fíky, lněná semínka či slunečnicová semínka. Nadměrné užívání laxativ a těchto potravin ale mohou v dlouhodobém hledisku narušit vstřebávání vitamínů a živin. V případě dlouhodobého užívání laxativ se pak tělo neumí bez těchto prostředků samo vyprázdnit.
Zdroj:
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/gastrologia/zaparcia-przyczyny-objawy-i-leczenie-aa-5Z3h-WMAa-x7Kh.html
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/zacpa-priznaky-a-lecba/
Foto: Pixabay