Opar: může být aktivován změnou teploty i stresem. Co na něj platí?
Svědění, zarudnutí a puchýře – to je postup, jakým se tvoří opar. Čím rychleji zareagujete, tím menší plochu může opar mít. Pokud na opary trpíte pravidelně, měli byste se soustředit na to, aby vaše strava obsahovala dostatek bílkovin. Ovoce a zelenina mohou dodat důležité živiny a zvýšit vaši imunitu, což působí i proti vzniku oparu. Zelenina a bílkoviny osahují aminokyselinu, která bojuje proti oparu.
Opar je bolestivý
Jakmile jednou vzniknout typické bublinky, nejde jednom o to, že nevypadají dobře. Opar se obvykle objevuje na rtech či v jejich bezprostředním okolí. Toto je oblast, kde je soustředěno spoustu svalů, které denně hojně využíváme – při úsměvu, mluvení, jídle apod. Opar je tak neustále „v pohybu“ a může velmi bolet. Použít na něj můžete masti z lékárny. Ty jsou obvykle drahé a jakmile už se puchýř vytvoří, obvykle nejsou příliš účinné.
Domácí metody na opar
Existuje spousta metod, které se běžně využívají v různých domácnostech. Obvykle mají jako hlavní úkol vysušit postiženou oblast. Zde jsou neoblíbenějších způsoby domácí léčby, které můžete vyzkoušet:
- Obklad z aloe vera: stačí uříznout list z aloe a uchovávat jej v lednici. V případě bolestivosti můžete přiložit na ránu – to ji zchladí, zklidní a hydratuje. Aloe je prospěšné také v tom, že napomáhá hojení.
- Ocet: přínosy této metody spočívají ve vysušení oblasti. Navíc látky obsažené v octu pomáhají zastavit infekci. Ocet nanášejte prostřednictvím vatového tamponu. Dejte si ale pozor, ať kůži v okolí oparu příliš nedráždíte – nepoužívejte ocet příliš často.
- Zinková pasta: stojí obvykle jen zlomek toho, co profesionální krémy na opary. Přitom je stejné účinná! Funguje především díky tomu, že vysušuje. Tím urychluje hojení léze.
- Zubní pasta s fluorem: u dětí bychom se této metody měli rozhodně vyvarovat. Funguje to tak, že pasta vysušuje oblast, což urychluje hojení oparu. Fluor navíc interferuje s aktivitou viru.
- Med: jedná se o skvělý způsob, jak zabránit šíření zánětu. Med má totiž baktericidní a protivirové účinky.
- Meduňka, máta, šalvěj a heřmánek: všechny tyto bylinky mají antibakteriální i antivirotické účinky. Připravte si silný výluh z bylinek, a ponořte do nich vatový tampon. Jím nanesete bylinku na opar. Pro každé použití si vezměte čistý tampon (nepoužívejte stále ten stejný).
- Česnek a cibule: používáme je po bodnutí včelou, a zmírnit mohou také projevy oparu. Stačí odříznout část stroužku česneku nebo cibule a řeznou stranou přiložit a opar.
- Citron: antivirové vlastnosti tohoto ovoce a obsah vitamínu C může pomoci vyléčit opar. Avšak pozor – jakmile se vytvoří strup, může užití pálit. Nepřemáhejte se a raději zvolte jiný způsob léčby.
- Tea tree oil: přidejte pár kapek oleje z čajovníku do svého krému a naneste na opar. Tea tree oil má protizánětlivé účinky a napomáhá hojení.
- Meduňkový čaj: skvělým způsobem, jak zabít dvě mouchy jednou ranou, je uvařit si meduňkový čaj. Po vyluhování (a jakmile dosáhne přijatelné teploty) přiložte sáček na opar. Čaj můžete vypít před spaním.
Zdroje info:
https://styl.interia.pl/zdrowie/news-opryszczka-jak-sobie-z-nia-radzic,nId,7672861
https://aptekazawiszy.pl/artykuly/czy-mozna-pozbyc-sie-opryszczki-wargowej-w-jeden-dzien-10-domowych-sposobow.html
Foto: Wikimedia, autor Metju12